Güney Kore, Kripto Para ve Blockchain İçin Kolay Yönetmelikler İstiyor

7 Nisan’da yayımlanan bir raporda, Güney Kore milletvekillerinden oluşan bir grup, hükümete kripto para ve Blockchain teknolojisi ile ilgili yeni düzenlemeler yapması için çağrıda bulundular.

Ancak, ülkenin finansal düzenleyicisi olan Finansal Hizmetler Komisyonu, bu düzenlemelerle ilgili sert bir duruş sergiliyor.

Millet Meclisin’de yapılan 2019 Demokrasi Konferansı’nda, Demokrat Parti Temsilcisi Min Byung-doo konu ile ilgili şunları söyledi:

Hükümet düzenlemeler için adım atacaktır ancak kripto para ve Blockchain buna şuanda dahil değildir. Artık eski yönetmelikleri gözden geçirme ve bunları ihtiyaçlara göre kolaylaştırma zamanı geldi.” dedi.

Ulusal Politika Komitesine başkanlık eden Min, cumhurbaşkanı Moon’la olan görüşmesinde kripto para ile ilgili konuları gündeme getireceğini ve bunun için önceden cumhurbaşkanı yardımcılarıyla görüştüğü bildirildi.

Ulusal Meclis’ten önce de Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin’in de hükümetin kripto para sektörüne karşı sert tavrının değişmesi gerektiğini söylemişti. Vitalik Buterin;

Kore hükümeti kripto parayı engelleyerek Blockchain sektörünü geliştiremez çünkü kripto para ve Blockchain birbirinden ayrılamaz.” dedi.

Özgür Kore Partisi’nin temsilcisi ve 4. Ulusal Meclis Sanayi Forumu’nun başkanı olan Song Hee-kyong, Blockchain endüstrisinin gelişmesi için mevcut durumun gözden geçilrilmesini önerdi. Song bir konuşmasında;

“Birçok kullanıcı teknolojik bir atılım için Blockchain’e güveniyor olsa da halen sistemsel eksiklikleri mevcut. Hükümetin Blockchain endüstrisini geliştirmek için gerçekçi adımlar atması gerekiyor.” dedi.

Güney Kore, Eylül 2018’de, kripto paraları yasaklayarak, kripto para toplama uygulamasının neredeyse bir kumar olduğunu iddia etti. Bu Ocak ayında Finansal Hizmetler Komisyonu, kripto paranın yasaklanmasına karar verdi ve Mart ayı başlarında, ülke Başsavcılığı tarafından kripto para ile ilgili suçlarla mücadele etmek için düzenlemeler getirildi.

Tüm bu yasaklardan sonra hükümet, 2019 yılında Blockchain bütçesini üçe katlayacağını ve bugüne kadar ülkede sayısız Blockchain girişimi başlattığını söyledi.

Bu Şubat ayında, Özgür Kore Partisi, Blockchain ile birçok endüstriyi geliştirmeyi ve Blockchain’ni kilit teknolojilerinden biri haline getireceğinin sözünü verdi.

 

 

 

 

, , ,

Bir Cevap Yazın