Güney Kore’li KRX, Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Yakından Takip Ediyor

Güney Kore’nin tek kripto para değişim platformu olan the Korea Exchange (KRX), ABD hükümetinin Bitcoin ETF sürecindeki gelişmeleri yakından takip ediyor. Değişim platformu yetkililerinden biri, İngilizce haber yapan yerel medya kuruluşu The Korea Herald’a 20 Şubat tarihinde bir demeç verdi.

ETF’ler, bir fonun hisselerinde orantılı olarak temsil edilen varlıklar sepetini takip eden menkul değerlerdir. ETF’lerin, kripto paraların, yasal olarak düzenlenmiş pasif yatırım birimleri olmasının yaygınlaşmasında büyük bir etkisi olacağı düşünülüyor.

Kripto para birimleri ETF’leri hakkında sunulan geniş kapsamlı başvuruların değerlendirme sürecinin bitişi ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından tarih verilmesi bekleniyor. Değerlendirme sürecinin sonucu ile ilgili tarihlin Nisan ayında açıklanması bekleniyor. KRX yetkilisi ise şirketlerinin konuyla ne kadar ilglendiklerini şu sözlerle açıkladı:

 “ABD, kripto para ve türevleri için daima öncü olmuştur. Orada Bitcoin ETF’lerini güçlü bir şekilde destekleyen bir topluluk var bu nedenle biz de ABD’nin Bitcoin ETF’lerine cevabının ne olacağını ve gelişmeleri yakından gözlemliyoruz.”

The Korea Exchange yetkilisi konu ile ilgili açıklamalarına devam ederken bu kararın kendileri için ne kadar önemli olabileceğine de değinmeyi ihmal etmedi:

“KRX olarak somut bir Bitcoin endeksi hakkında çıkacak olan bu kararı şirketimiz içinde çok geniş kapsamlı bir şekilde tartışıyoruz. Zira ETF’lerin piyasaya sürülmesi, metalaştırılması ve piyasaya entegre edilmesi durumunda bu endekslere ihtiyaç doğacak. Bu durum nihai olarak yatırımcıyı koruma hususlarını da ilgilendirir.”

Güney Kore, kripto para ETF’lerine yabancı değil

The Korea Herald’ın haberinde belirttiğine göre Güney Kore’nin yeni filizlenen Blockchain sektöründe, yerel bankalar ve varlık yönetim şirketleri Blockchain ETF’lerini çoktan piyasaya sürmeye başlamış. Söz konusu ETF’ler ise ülkenin ekonomik güvenliğinden sorumlu Financial Supervisory Service tarafından nispeten daha az incelemeye tabi tutulan ürünler üzerine yoğunlaşmış durumda.

Kore Üniversitesi’nin Bilgi Güvenliği Yüksek Okulu’nda profesör olan Lee Kyung-ho ise ülkedeki Blockchain sektörünün sağlığının nihai olarak kripto para ETF’lerinin entegrasyonunda hayati önem teşkil edeceğini düşünüyor. Profesörün sözleri ise tam olarak şu şekilde:

 “Hükümetin Blockchain teknolojisindeki araştırma ve geliştirme çalışmalarının kapsamını artırması ile beraber, birçok proje, kripto para piyasasında gerçekleşebilecek ETF aktarımlarının entegrasyonunun muhtemel risklerini azaltmaya odaklanmış durumda.”

Lee, Bitcoin ETF’lerinin ticaretinin gelişiminin Know Your Customer ve Anti-Money Laundering hizmetlerine de bağlı olduğunu düşünüyor. Kore hükümeti ise bu iki hizmeti yerel kripto para değişim platformları için bir zorunluluk haline getirmişti.

Bir kripto analisti ve yatırımcısı olan, aynı zamanda CNBC’nin üne çıkan yorumcularından olan Brian Kelly, Bitcoin ETF’lerinin bu yıl içerisinde onaylanmasının mümkün olmadığını düşündüğünü açıklamıştı. 2020 yılı için ise iyimser konuşan Kelly hakkındaki haberin detaylarına buraya tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz.

, , , ,

Bir Cevap Yazın