Hindistan Bankacılık Araştırma Enstitüsü, Blockchain Entegrasyonu İçin Bir Kılavuz Yayınladı

Hindistan’ın günlük gazetelerinden Financial Express’in 22 Ocak tarihli haberine göre Hindistan Bankacılık Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (IDRBT), Blockchain teknolojisinin bankacılık sektörüne entegrasyonu ile ilgili önemli bir kılavuz yayınladı.

IDRBT, Hindistan Merkez Bankası tarafından bankacılık sektöründe araştırma ve deneyler yürütmek üzere 1996 yılında kurulmuştu. Medyadaki haberlere göre enstitü, birlikte çalışılabilir bir Blockchain platformu inşa edebilmek için Hindistan hükümeti, bankalar ve endüstrideki önemli isimlerle beraber çalışıyor.

Hindistan’da Blockchain çemberini düzenleyen yasalar olmadığı için çıkarılan bu kılavuzun, teknolojinin farklı sektörlerdeki adaptasyonu için bir harita işlevi göreceği düşünülüyor. Kılavuzun aynı zamanda finansal kuruluşların merkezsizleştirilmiş platformlar ile çalışabilmesi için gerekli protokolleri de sağlayacağı öngörülüyor.

Hindistan Merkez Bankası’nın eski başkan yardımcısı R. Gandhi ise bankacılık ve finans sektörünün siber güvenliğinin azaldığını şu sözler ile ifade etti:

“Hızla evrilen kompleks teknolojilerin kullanımının artması, mobil teknolojilerin müşteriler tarafından kullanımının artması, Internet of Things’in (IoT) hızlı bir şekilde büyümesi ve sınırlar arası bilgi güvenliği tehdidinin artması, bankacılık ve finans sektörünü çok daha savunmasız kılıyor.”

Business Standard’a göre ise kılavuz, Blockchain ekosisteminin kurallar sistemi için yerleşik bir mekanizma profili çiziyor. IDRBT’a göre ise bu kılavuz teknolojinin geniş kitlelere yayılmasında önemli bir rol oynayacak.

Hindistan’ın kripto paralara karşı tutumu oldukça değişken

Hindistan hükümeti ise 2018 yılında kripto para teknolojileri ile ilgili karışık hatta bazen düşmani bir tutum sergilemişti. Hindistan Merkez Bankası, Nisan ayında bütün bankaların kripto paralarla ilgilenmesini yasaklamıştı ve hükümet bunun geçerli bir yasak olduğunu onaylamıştı. Bazı kesimler ise Hindistan Merkez Bankasının bu hamlesinin arkasında Rupi’ye sabitlenmiş bir kripto para çıkarma çalışmalarının olduğunu düşünüyordu.

Ocak ayında ise farklı departmanlar tarafından birlikte yürütülen Stablecoin çalışmalarının tatmin edici bulunmaması üzerine, Hindistan Merkez Bankası rupiye sabitlenmiş kripto para birimi planlarından vazgeçmişti.

Ocak ayının ilerleyen günlerinde, Hindistan polisi, Jammu ve Kashmir eyaletlerinde kripto paraların devlet tarafından yasalarla düzenlenmediğini hatırlatarak halkı kripto paralara yatırımın riskleri hakkında uyarmıştı. Buna ek olarak Indian Digibank kripto paralarla ilgili aktiviteler gerçekleştirdiğinden şüphelenilen birçok banka hesabını kapatmıştı. Piyasa değerine göre Hindistan’ın özel sektöre ait en büyük ikinci bankası olan Kotak Mahindra Bank ise kripto paralarla ile ilgili bazı sınırlamalar getirmişti.

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir