Hindistan, Kripto Para Birimi Düzenlemelerine Temkinli Yaklaşıyor

Maliye Bakanı Pon Radhakrishnan’ın Quartz dergisindeki açıklamasına göre Hindistan hükümeti, kripto para birimi düzenlemelerine temkinli yaklaşıyor.

Hindistan’da son zamanlarda yerel kripto para piyasasının resmileştirilmesi yönünde çalışmalar ön plana çıkıyor. Radhakrishnan’a göre Dünya’daki hiçbir ülke kripto para piyasası düzenlemelerini tam anlamıyla bitirmediği için süreç yavaş ilerliyor.

Radhakrishnan Hindistan meclisi Lok Sabha’da 28 Aralık’ta yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bu konuda küresel çaplı bir uzlaşma olmadığı ve teknik açıdan en verimli çözümü bulmamız gerektiği için konuya olabildiğince temkinli yaklaşıyoruz. Dolayısıyla düzenleme taslağının ne zaman hazır olacağı ile ilgili tahminde bulunmak biraz zor.’

Hindistan’da şu anda bankaların kripto para birimiyle ilgili işlemler yapması yasak.  Hindistan’daki bankalar, Merkez Bankası tarafından Temmuz ayında alınan bu karara itiraz etmiş ve konuyu Yüksek Mahkeme’ye taşımışlardı. 

Ancak ne hükümet ne de Merkez Bankası herhangi bir adım atmadığı için bu karar hala yürürlükte. Hatta bu ayın başında hükümetin bazı kurulları kripto para birimleri ile ilgili işlemlerin yasadışı olarak benimsenmeye devam etmesi ile ilgili bir konuyu gündeme getirmişti.

Şu anda, Hindistan’da kendi kripto para birimine sahip olmak yasaldır, ancak bazı partiler Ekim ayı itibariyle böyle bir mülkiyeti de yasa dışı olarak gördüklerini açıkça belirtmişti.

, ,

Bir Cevap Yazın