Hindistan Merkez Bankası: “Kripto Para, Finansal İstikrarı Tehdit Etmiyor!”

Hindistan Rezerv Bankası (RBI), 28 Aralık’ta yayınladığı son mali raporunda kripto para birimlerinin şu anda finansal istikrar için bir tehdit oluşturmadığını belirtti.

“Hindistan’da 2017-18 Bankacılık Eğilim ve Gelişimine İlişkin Rapor” başlıklı belgede şu ifadeler kullanılıyor:

“Kripto para birimleri şu anda küresel finansal istikrar için risk teşkil etmemektedir. Bununla birlikte, pazar hızla gelişmeye devam ediyor ve söz konusu değerlendirme, kripto para birimlerinin daha yaygın bir şekilde kullanılması veya finans sistemlerle bağlantılı olması durumunda değişebilir.”

Hindistan Rezerv Bankası, Hindistan da dahil olmak üzere, farklı ülkelerdeki bankacılık ve finans kurumlarından oluşan uluslararası bir kuruluş olan Finansal İstikrar Kurulu (FSB) tarafından yayınlanan bir rapordan sonuçlar sundu. Hindistan Rezerv Bankası, Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu ve Maliye Bakanlığı ile birlikte FSB’nin bir üyesidir.

Ekim ayında yayınlanan “Kripto-varlık piyasaları: Gelecekteki finansal istikrar uygulamaları için potansiyel kanallar” çalışmasında, FSB, bankacıların, toplam piyasa değeri, altının küresel değerinin yüzde 2’sine zorlukla ulaşan kripto para birimlerinde önemli bir tehlike görmediğini iddia etti.

Bununla birlikte, kurul, gözlemcileri, kripto para birimi piyasalarını gözetlemeye devam etmeleri çağrısında bulundu. RBI, kripto para birimi işlemlerinin son yıllarda hızlı bir şekilde gelişmesinden dolayı bu işlemlerin sürekli izlenmeye ihtiyaç duyduğunu yinelendi.

Hindistan’daki kripto para birimleri için yasal çerçeve hala belirsizliğini koruyor. RBI tüm bankaların Nisan ayında kripto para birimleri ile işlem yapmasını resmen durdurdu. Fiili yasaklama Haziran ayında yürürlüğe girerken, Yüksek Mahkeme’nin davaya ilişkin duruşmaları defalarca ertelendi. Aynı zamanda, bir Hint hükümet panelinde kripto para birimlerinin tamamen yasaklanması gerektiği bildiriliyor.

RBI, Laxmi adlı kendi merkez bankası kripto para birimini başlatmayı düşünmüştü. Ancak, RBI, henüz çok erken olduğu belirterek, rupiye bağlanmış bir Stabilcoin fikrinden vazgeçmişti.

Hindistan’ın Jammu ve Keşmir eyaletlerinin polisi, halkı kripto para birimlerine yatırım yapmama konusunda uyaran bir açıklama yapmıştı. Yetkililer ayrıca, kripto para birimlerinin Hindistan hükümeti tarafından düzenlenmediğini de vurgulamıştı. Bu haberle ilgili detaylara buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

,

Bir Cevap Yazın