Hindistan Polisi, Halkı Kripto Para Birimi Yatırımlarına Karşı Uyardı

Hindistan polisi Jammu ve Keşmir eyaletlerinde , halkı kripto para birimleri hakkında bilgilendirip, yatırım yapmama konusunda uyardı.

Polisin halkı Bitcoin gibi yatırımların yüksek riskine karşı uyardığı ve yatırımcılara kripto para birimlerinin devlet tarafından çıkarılmadığının hatırlattığı bildirildi. Konuyla ilgili Business Standard’a açıklama yapan bölge müfettişi şunları söyledi:

”Halk, Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yapmaması konusunda bilgilendirildi çünkü bunlarla ilgili gerçek ve artan bir risk mevcut.”

Müfettiş bununla birlikte kripto para piyasasının ani ve sert bir çöküş yaşadığını, bu yüzden yatırımını kaybettiğinde sıkıntı yaşayacak bireysel yatırımcılar için çok tehlikeli olabileceğini belirtti.

Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından yayınlanan genelge, kripto para birimiyle ilgili hizmet veren bankalara yasak getirmektedir. Ancak Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin kararına rağmen ülkede kripto para birimi ticareti yapılıyor.

Bu haftanın başlarında, Maliye Bakanı Pon Radhakrishnan, hükümetin kripto para birimi düzenlemesine dikkatle yaklaştığını söylemişti.  Radhakrishnan, küresel olarak kabul edilebilir bir çözüm bulunmaması sebebiyle, milletvekillerinin kısa vadede düzenleme taslağı çıkarması ihtimalinin düşük olduğunu belirtmişti.

Dün, Hindistan Merkez Bankası ulusal bir kripto para birimi veya kripto-rupi geliştirme planlarını ertelediğini duyurmuştu.  Hindistan Merkez Bankası ilk olarak Nisan 2018’de bir merkez bankası kripto para birimi (CBDC) çıkarmayı planlamıştı. CBDC’nin potansiyel avantajlarını araştırmak için sektörlerarası bir grup kurulmuştu.

Sektörlerarası grubun bulguları açıklanmadı. Ancak Hintli kaynaklar hükümetin artık kripto para birimleri ile ilgilenmediğini düşünüyor.

, ,

Bir Cevap Yazın