Hyundai, Yeni Mobil Uygulamasında Blockchain Teknolojisini Kullanacak!

Güney Kore’nin en büyük otomobil üreticisi Hyundai, elektrikli otomobillere akıllı telefonlarla erişim sağlayan yeni mobil uygulamasında Blockchain teknolojisini kullanacak.

22 Nisan’da yayınlanan habere göre Hyundai, akıllı telefonları elektrikli otomobillerle eşleştirme tabanlı yeni bir teknoloji geliştirdi. Yeni teknoloji, kullanıcıların bir akıllı telefon uygulamasıyla, otomobillerinin performans özelliklerini düzenlemelerine imkan verecek.

Sektörde ilk olduğu iddia edilen bu uygulama ile Hyundai, kullanıcıların kişisel ayarlarını sunucuda paylaşırken karşılaşabilecekleri güvenlik sorunlarını önlemek için Blockchain teknolojisinden yararlanacak.

Bu teknolojiyle, kişisel ayarların sunucuya yüklenme ve paylaşılma sürecinde yeni veri blokları oluşturularak Blockchain ağındaki ana performans parametreleri şifrelenecek. Böylece kullanıcılara ait kişisel verilerin kötüye kullanımı engellenmiş olacak.

Ayrıca yeni uygulama sayesinde sürücüler, araçlarının hızlanma-yavaşlama, rejeneratif frenleme kapasitesi, maksimum hız limiti, iklimlendirme kontrolü gibi yedi farklı performans özelliğini akıllı telefonları üzerinden düzenleyebilecek.

Hyundai Commercial – IBM Ortaklığı

Bu yılın başlarında, Hyundai’nin finansal hizmet iştiraki olan Hyundai Commercial, iş modelini Blockchain kullanarak modernize etmek için Amerikalı teknoloji devi IBM ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı. Ortaklar, Hyundai Commercial network için yeni bir tedarik zinciri finansmanı oluşturmak amacıyla açık kaynaklı Hyperledger Fabric Blockchain teknolojisini yaygınlaştırmayı hedefliyor.

IBM kısa bir süre önce, sürücüsüz araçların verilerini ve karşılıklı etkileşimlerini yönetmek üzere dizayn edilmiş yeni bir sistemin patentini aldı.

, , ,

Şebnem Topçuoğulları Hakkında

View all posts by Şebnem Topçuoğulları →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir