Iberdrola Yenilenebilir Enerji Takibinde, Blockchain Kullanacak

Europa Press’in haberine göre İspanya’nın en büyük enerji şirketi Iberdrola yenilenebilir enerjiyi izlemek için Blockchain kullanmaya başladı.

İlk deneme, Iberdrola’nın özkaynaklarının önemli bir kısmına sahip Bask Özerk Bölgesi merkezli yerel bir banka olan Kutxabank ve bağlı kuruluşu Cajasur işbirliği ile gerçekleştirildi.

Deneme sırasında Iberdrola, iki rüzgar santralinden ve bir elektrik santralinden Bask Bölgesi ve güneydeki Cordoba kentindeki bankaların ofislerine verilen yenilenebilir enerjiyi izledi.

Şirket, enerji sektörünün düzenleyici, operasyonel ve pazar ihtiyaçlarına uygun pilot uygulamalarında kullanılmak üzere tasarlanmış açık kaynaklı bir Blockchain platformu olan Energy Web Foundation’ı kullandı. Çalışmalar sonunda Blockchain’in hiyerarşi kurulmasını ve enerji dağıtım sürecinin otomatikleştirimesini sağladığı sonucuna ulaşıldı.

Europa Press’e göre test başarıyla sonuçlandı. Iberdrola, Blockchain teknolojisi ile özellikle müşteriye enerjinin nasıl üretildiği ve yenilenebilir olduğu konusunda garanti verebilecek imkanlar sağlandığını ön plana çıkardı.  Üstelik, Blockchain teknolojisi sektörün şeffaflığı artırmasına ve aracı kurumları ortadan kaldırarak işletme maliyetlerini düşürmesine yardımcı oluyor.

Aralık ayında 6 milyondan fazla ev için enerji üreten İspanyol yenilenebilir enerji şirketi ACCIONA Energia, elektrik üretimini izlemek için Blockchain teknolojisini kullanacağını açıklamıştı.

Blockchain teknolojisi dünya çapında enerji sektöründe aktif olarak kullanılıyor.  Alman teknoloji devi Siemens, sektördeki merkezileşmemiş teknolojilerin kullanımını teşvik etmek için Energy Web Foundation ile ortaklık kurmuştu. Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı da kısa süre önce Blockchain gibi teknolojiler konusunda üniversite araştırmaları için 4,8 milyon dolar bağışlamıştı.

, , ,

Bir Cevap Yazın