IBM İle Çalışan Nestlé ve Carrefour, Blockchain Teknolojisini Kullanacaklar!

15 Nisan’da bir basın açıklamasında, İsviçre merkezli gıda devi Nestlé, Fransız süpermarket zinciri Carrefour ve IBM firmaları bir fransız hazır gıda ürününü takip etmek için Blockchain teknolojisi kullanımında ortak oldular.

IBM’in Food Trust Blockchain platformunun üyesi olan Nestlé ve Carrefour, bundan sonra Blockchain teknolojisini kullanacak. Blockchain teknolojisi sayesinde patates püresi markası Mousline’ın tedarik zincirini anlık takip edecekler.

Alışveriş yapanlar, belirli bir paketteki patateslerin nereden geldiğini öğrenebilecekler. Bunun için Carrefour mağazasında piyasa sürülmüş ürünlerin QR kodunu taratmaları yeterli olacaktır.

Carrefour basın açıklamasında;

Müşteriler her bir ürün ile ilgili detaylı bilgiyi ürünün üzerindeki QR kodu okutarak elde edebilecekler. Örneğin; kullanılan patates çeşitleri, üretim tarih ve yerleri, kalite kontrol bilgileri gibi. Ve ürün raflara ulaşmadan önce depolama yerlerini ve tarihlerini de akıllı telefonlarıyla güvenli bir platform üzerinde görebilecekler.” dedi.

Ve ekledi;

Bu ortaklık, tüketicilere gıda sektöründe daha fazla şeffaflık getirmek için yapıldı ve her şirket Blockchain teknolojisini kullanmalıdır.” dedi.

Bu basın toplantısında birkaç gün önce, Birleşik Devletler süpermarket zinciri Albertsons, ürünlerinden birisini izlemek için Food Trust kullandığını söyledi. Dünya çapında, yaklaşık beş milyon farklı gıda maddesinin tedarik zincirinde, Blockchain teknolojisi zaten kullanılmaktadır. Çünkü tüketiciler artık aldıkları ürünler hakkında güvenilir ve doğrulanabilir bilgiler elde etmek istiyorlar.

, , , , ,

Bir Cevap Yazın