IBM ve Boehringer Ingelheim, Blockchain Ortaklığı Kurdu

Amerikan teknoloji devi IBM’in Kanada birimi, Blockchain’i klinik kayıt tutmada kullanmak için ilaç şirketi Boehringer Ingelheim ile ortaklık kurdu.

İki şirket Blockchain teknolojisi işbirliğinin, maliyetlerin azaltılması ve otomasyon işlemlerinin yanı sıra uygun düzeyde veri bütünlüğü, şeffaflık ve hasta güvenliği sağlayıp sağlamadığını test etmeyi amaçlıyor.

Boehringer Ingelheim (Kanada) Tıbbi ve Düzenleyici İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Uli Broedl, IBM’in, deneme sürecinde güven ve şeffaflık sağlamak için Blockchain teknolojileri sağlayacağı bildirildi. Broedl ayrıca klinik deneme ekosisteminin farklı paydaşları içerdiği için oldukça karmaşık olduğunu, bunun da gerçek hasta yetkilendirmesi olmadan sınırlı güven, sınırlı şeffaflık ve süreç verimsizliği ile sonuçlandığını belirtti.

IBM, sağlıkla ilgili birkaç projeye katılmıştı. Ocak ayında, teknoloji şirketi sağlık endüstrisine uyarlanmış bir Blockchain ağı oluşturmak için Amerikan sigorta devi Aetna ile ortaklık kurmuştu. Dünya çapında 39 milyondan fazla müşteriye hizmet vereceği tahmin edilen Blokchain sisteminin, sigorta talep işlemlerini ve ödemelerini kolaylaştırmak için tasarlandığı belirtilmişti.

1885 yılında kurulan Boehringer Ingelheim, terapilerin geliştirilmesine de odaklanan, küresel bir ilaç şirketidir. 2017 yılında, şirketin net satışlarının 18 milyar avro (20.4 milyar dolar) civarında olduğu belirtiliyor. Kanada’daki Boehringer Ingelheim merkezi 1972’de Montreal’de kurulmuştu.

Blockchain teknoloji şirketi Bitfury, X-ışınları ve BT taramaları gibi tıbbi görüntüleme ve teşhis bilgilerini paylaşmak ve güvenceye almak için Blockchain tabanlı bir platform oluşturma konusunda Medical Diagnostic Web (MDW) ile bir ortaklık yaptığını da açıklamıştı.

Bir tıbbi Ar-Ge konsorsiyumu olan Pistoia Alliance, Blockchain projesini veri paylaşımı, veri kimliği ve veri bütünlüğünü içerecek şekilde genişletmişti. Proje, verileri tanımlamak, kurumlar arasındaki paylaşımı geliştirmek ve kaynakları doğrulamak için Blockchain kullanımına odaklanıyor.

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir