Invesco, Londra Borsası’nda Blockchain Tabanlı ETF’yi Başlatıyor

Amerika Birleşik Devletleri merkezli yatırım yönetim şirketi Invesco, bugün Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda (LSEG) Blockchain tabanlı döviz ticareti fonu (ETF) başlatıyor.

Konuyla ilgili Financial Times, 9 Mart’ta bir makale yayınlamıştı.

Makaleye göre, Invesco Elwood Küresel Blockchain ETF başlangıçta Blockchain teknolojisine katılan 48 şirketi hedef alacak. Firmaların, kripto para yatırım şirketi Elwood Asset Management tarafından geliştirilen tescilli bir puanlama sistemi ile seçildiği bildirildi.

Makaleye göre, Apple, Intel, grafik işleme birimleri üreticisi Advanced Micro Devices, madencilik donanımı üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing ve Amerika Birleşik Devletleri kripto para borsası CME Group, ETF’ye dahil olan şirketlere örnek olarak Bitcoin vadeli işlemlerine destek veriyor.

Financial Times ayrıca, Blockchain’in, JPMorgan Chase tarafından Şubat ayında açıklanan stabilcoin JPM Coin’e atıfta bulunarak merkezi olmayan kripto paralar ile eşanlamlı olmadığına dikkat çekiyor.

ABD merkezli Yatırım yönetim şirketi AdvisorShares ve yatırım danışmanlığı şirketi Sabretooth Advisors, geçtiğimiz ay Blockchain ve bulut bilişim de dahil olmak üzere teknoloji şirketlerini izleyen bir borsa yatırım fonu oluşturacaklarını açıklamıştı.

Ayrıca, Ocak ayının sonunda, Chicago Board Options Exchange, yatırım şirketi VanEck ve finansal hizmetler şirketi SolidX, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir Bitcoin (BTC) ETF’sini listelemek için yeniden başvuruda bulunmuştu.

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir