İranlılar, Kripto Para Birimlerini Kullanmaya Devam Ediyor

Atlantic Council’in 17 Aralık tarihli raporuna göre, İranlılar, ABD tarafından yaptırımların yol açtığı ekonomik güçlükler nedeniyle Bitcoin madenciliğine yöneliyorlar.

Raporda, kripto para birimi piyasalarındaki son çöküşe ve ABD yaptırımlarının neden olduğu ulusal para birimindeki dalgalanmalara rağmen, İran halkının Bitcoin’den kar elde etmeyi başardığı bildiriliyor.

Atlantic Council’in raporuna göre, 26 yaşındaki İranlı Ali Hosseini ve kuzeni Pedram Ghasemi, iki ay önce 526 dolarlık Bitcoin madencilik cihazı olan Antminer S9’u satın aldı. Bitcoin, o sıralarda 6,500 dolar civarında işlem görüyordu.

Düşük elektrik fiyatları, zarar yaşatmıyor

1 ABD dolarının, 190.000 riyale kadar ulaşmasına ve Bitcoin’in değerinin son iki aydır düşüş göstermesine rağmen, kuzenler göreceli olarak düşük elektrik fiyatlarından dolayı henüz bir zarar yaşamadıklarını belirtiyorlar.

İran, küresel düzeyde enerji sübvansiyonlarında birinci sırada yer alıyor. Bu sübvansiyonların yıllık değeri, ülkenin GSYİH’sinin yüzde 10,4’ünü oluşturuyor. Ekim ayı başlarında ham petrol piyasalarında yaşanan düşüşten hemen önce, sübvansiyonlar petrol fiyatlarına paralel olarak artmıştı. İran’ın elektrik üretimi için ana yakıtı olan doğal gazın fiyatı şu aralar uluslararası piyasalarda petrolün gerisinde kalıyor.

Kuzenler ABD dolarının 110,000 riyalin altına düşmesi gerektiğini ve Bitcoin’in gerçekten kaybetmesi için de 2.000 dolara inmesi gerektiğini ifade etti. Kripto para birimi madenciliğini kapatıp, madencilik donanımlarını satmayı düşünmek yerine Hosseini, daha fazla madencilik cihazı satın almayı planladıklarını ifade etti. Hosseini ayrıca, kripto para biriminin kaçınılmaz olarak fiziki paranın yerini alacağını öngördüğünün altını çizdi.

Kripto madenciliği, Eylül ayı başlarında bir dizi İran devlet idaresi tarafından bir sektör olarak kabul edilirken, kripto para birimleri hala ülkede yasal değil. Ayrıca İran Merkez Bankası, bankaların 2018 yılında daha önce kripto para birimi geliştirmesini yasaklamıştı.

Birleşik Krallık’taki bazı İranlı öğrenciler de, ABD yaptırımlarından kaçınmak için kripto para birimleri kullanıyorlar. Mevcut kısıtlamalar nedeniyle, bazı öğrenciler öğrenim ücretini ödemek için evden para alamadıklarını söylüyorlar.

Ülkedeki ekonomik istikrarı destekleme girişimi olarak, İran hükümeti kendi kripto para birimini başlatmayı düşünüyor. Ağustos ayı sonlarında, İran Ulusal Siber Merkezi, hükümet destekli kripto para birimi projesi taslağının hazır olduğunu iddia etmişti.

, ,

Bir Cevap Yazın