İsviçre Borsası, Ethereum Bazlı Borsa Ürününü Piyasaya Sürdü

İsviçre’nin ana borsası SIX İsviçre, SIX Group’un internet sitesinde yer alan habere göre, 5 Mart’ta Ethereum (ETH) bazlı döviz alım satım ürünü (ETP) ticaretini başlattı.

SIX Swiss Exchange’de Amun Ethereum (AETH) ETP Lising. Kaynak: Six Group

İsviçreli girişim Amun AG’nin desteğiyle piyasaya sürülen yeni Ethereum tabanlı ETP, AETH endeksi altında işlem görecek. Ethereum ETP yönetim ücreti ise yüzde 2,5 tutarında.

SIX Group’un Ethereum ETP’si ilk olarak Kasım 2018’de açıklanmıştı. SIX Swiss Exchange’de, Bitcoin (BTC), Ripple (XRP), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC) ve Ethereum dahil olmak üzere beş kripto para birimi bazlı ETP’nin listeleneceği açıklanmıştı.

Makaleye göre, Ethereum ETP yüzde 16,7’lik bir pazar payına sahip olacakken, Bitcoin ETP toplam varlıkların yaklaşık yarısını oluşturacak. Şu anda üçüncü kripto para birimi olan Ripple ise yüzde 24,4’lük bir pazar payına sahip olacak. Bitcoin Cash ve Litecoin ise sırasıyla yüzde 5,2 ve yüzde 3’lük bir pazar payına sahip olacak.

Kripto para sektöründe yer alan bir habere göre, SIX İsviçre Borsası, 2019 yılının ikinci yarısında piyasaya sürülecek olan paralel dijital ticaret platformu SDX’te Blockchain entegrasyonu için testlere başladı.

Yeni platformun lansman tarihinin yaz sonunda kesinleşmesi bekleniyor. Kesin tarih, İsviçre piyasa regülatörü Finansal Piyasa Denetleme Kurumu’nun açıklaması sonucunda netlik kazanacak.

, , , ,

Bir Cevap Yazın