İsviçreli ShapeShift, Çalışanlarının Üçte Birini İşten Çıkardı!

İsviçre merkezli kripto para birimi borsası ShapeShift’in CEO’su Erik Voorhees attığı tweetle çalışanlarının üçte birinin işten çıkarıldığını açıkladı.

Twitter duyurusuna eşlik eden şirketin Overcoming ShapeShift’s Crypto Winter and the Path Ahead başlıklı blog yazısına göre ShapeShift çalışanlarının 37’sini işten çıkardı ve ekibinin boyutunu üçte bir oranında düşürdü.

Voorhees, personelin en son ayı piyasa döngüsüne son verdiğini hatırlattı. Şirketin en büyük ve en kötü finansal kararının ise, kripto para birimlerine büyük oranda bağımlı kalınması olduğunu söyledi.

CEO ayrıca, 2018 yılında şirketin dört koldan zarar gördüğünü açıkladı. Voorhees yasal sorunların, yapısal sorunların, müşterileri sorunlarının ve finansal sorunların bir araya gelerek bugünkü işten çıkarmalara sebep olduğunu belirtti.  Voorhees, işten çıkarmalardan etkilenenlerden özür dileyerek paylaşımını iyimser bir şekilde sonlandırdı.

“Kripto para birimleri, birçok erdeminin yanı sıra, insanların ve makinelerin kendileri için kolayca değer saklayabilmelerini ve dünyanın herhangi bir yerinde, doğrudan başka birisine değer aktarmalarını sağlar. Bu güç müthiş ve emsalsiz.”

Wall Street Journal (WSJ), Eylül ayında, 88.6 milyon dolar değerinde olan ve hileli bir şekilde elde edilen fonların 46 kripto para birimi borsası üzerinden aktarıldığını açıklamıştı. Bu işlemlerin 9 milyon dolarının ShapeShift ile aktarıldığını iddia eden soruşturma sonuçları da yayınlanmıştı.

Aralık ayının sonlarında kripto para birimi sitelerinde, ConsenSys’te de işten çıkarma söylentilerinin dolaştığı bildirilmişti. İşten çıkarılacak çalışan sayısının ConsenSys’in 1.200 kişilik işgücünün yüzde 50 ila 60’ı arasında olabileceğini belirtilmişti.

ConsenSys’in kurucusu Joseph Lubin Twitter’da, ConsenSys’in sağlıklı kaldığını ve yaklaşık dokuz ay önce başlayan faaliyetlerin yeniden dengelenmesini sağladıklarını belirterek, küçülme ile ilgili bir konuşma yapmıştı. Lubin ayrıca, şirketin ileriye dönük projeler üzerinde çalıştığını söylemişti.

, , ,

Bir Cevap Yazın