İtalya, Yasalarında Blockchain Terimlerini İlk Kez Kullandı

24 Aralık tarihli bir habere göre, İtalya Senatosu Blockchain endüstrisini yakından ilgilendiren düzenleme ile ilgili bir değişikliği onayladı.

“Decreto semplificazioni” olarak adlandırılan değişiklik, 23 Ocak’taki Anayasa İşleri ve Bayındırlık Çalışmaları Senatosu komiteleri tarafından onaylandı. Bu değişiklik İtalyan hükümeti tarafından Blockchain alanındaki ilk düzenleyici hareketi temsil ediyor.

Senato’nun web sitesinde yayınlanan kamuya açık bir belgeye göre değişiklik, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) ve akıllı sözleşme gibi temel Blockchain endüstrisi terimlerini içeriyor.

Belge ayrıca, Blockchain ile çalışan dijital veri kaydının, kayıt sırasında belgelerin yasal olarak doğrulanmasını sağlayacağını belirtiyor.

Senato’nun filtre komitelerinden gelen yeşil ışığın ardından, kararname şimdiden İtalyan Parlamentosu’ndan iki onay aldı.

Kararnamenin kanuna dönüştürülmesinin ardından, mevzuatın teknik kısmı Bakanlar Kurulu’na bağlı İtalya Dijital Ajansı tarafından sağlanacak şekilde düzenlendi.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yeni oluşturulan çalışma grubunun Blockchain uzmanı Fulvio Sarzana, Blockchain hareketinin bu süreçle başladığını belirtti. İtalya’nın, aracı veya merkezi sertifikalandırma kurumlarını kapsayacak dağıtılmış defter teknolojisini kullanacak işlemleri yasallaştırmaya çalıştığını öne sürdü.

Aralık 2018’de, İtalya, bölgedeki Blockchain teknoloji uygulamalarının tanıtımı için yayınlanan bir bildiriyi kabul eden yedi Avrupa Birliği ülkesinin arasına girmişti.

Eylül ayının başlarında, İtalya, sınır ötesi hizmetleri geliştirmek, güvenlik ve gizlilik standartlarını yükseltmek için işbirliği yapmayı amaçlayan Avrupa Blockchain Ortaklığı bildirisini imzalayan 27. ülke olmuştu.

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir