Japon Kripto Para Borsası Liquid’in Değeri 1 Milyar Doları Aştı!

Japon kripto para borsası Liquid, C Serisi Yatırım Turu’nun ilk kapanışıyla değerini 1 milyar doların üzerine çıkararak sektörde liderliği üstlendi. Liquid’in ana şirketi ise, Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) tarafından lisanslı olan küresel fintech şirketi Quoine.

Yeni şirket değeriyle Liquid, ülkenin teknoloji sektöründeki ikinci lideri konumunda. Birinci lider şirket ise Toyota, Fanuc, Hitachi gibi büyük markalarca desteklenen yapay zeka şirketi Preferred Networks.

Çin merkezli kripto para madencilik cihazı üreticisi Bitmain’in de katıldığı Liquid C Serisi Yatırım Turu’nun ilk kapanışı, Amerikalı yatırım şirketi olan IDG Capital tarafından yapıldı. IDG Capital, daha önce de sektörün diğer oyuncularından CoinbaseRipple, Kakao ve Bitmain gibi şirketlere yatırım yapmıştı. Bitmain ise, ErisX’in Aralık 2018’deki B Serisi yatırım turunun ardından, ikinci kez bir kripto para borsasına katılım sağlıyor.

Fintech şirketi Quoine’nin temsilci başkanı Katsuya Konno, yeni olan bu yatırım fonunun Liquid’in küresel büyümesi, borsadaki çekirdek işlemler için ürün geliştirmesi ve güvenli token piyasasına giriş yapabilmesi için kullanacağını belirtti.

9 Milyon Dolar Küçük Bir Fon

Liquid’in, daha önce JAFCO, SBI, B Dash Ventures, Mistletoe, ULS Group gibi Japon yatırım firmalarının girişim fonlarından elde ettiği gelir 20 milyon doların üzerindeydi. 2017’de ise FSA tarafından düzenlenen ICO‘da 100 milyon dolardan fazla kazanç sağlamıştı. Yani C Serisi’nden elde edilen 1 milyar yen (yaklaşık 9 milyon dolar), aslında Liquid için nispeten küçük bir fon değeri.

Amerika’da Lider Coinbase

Amerikalı kripto para borsası Coinbase, Ağustos 2017’de 100 milyon dolar artarak 1.6 milyar dolara ulaşan şirket değeriyle sektörün lideri olmuştu. Daha yakın tarihli raporlara göre, 2018 sonbaharında Tiger Global gibi yatırım şirketleriyle yaptığı fon müzakereleri sonucu, Coinbase’in değeri 8 milyar dolara ulaştı.

Şebnem Topçuoğulları Hakkında

View all posts by Şebnem Topçuoğulları →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir