Japon Yeni Ekonomi Birliği (JANE), Kripto Para Vergilerinin Düşürülmesini İstedi

Japon Yeni Ekonomi Birliği (JANE), Finansal Hizmetler Ajansına (FSA) kripto para ticaretinde vergilerin düşürülmesi için başvuruda bulundu.

Yerel medyada çıkan haberlere göre JANE, ülkenin finansal yasalarını düzenleyen kurum olan FSA’ya kripto paraların genel vergilendirme sistemi yerine ilerlemiş vergilendirme modeli ile vergilendirilmesine dair bir öneride bulundu.

Haberde yer verilen bilgilere göre ülkede kripto para birimlerinin ticareti ile elde edilen gelirden alınan vergi oranı yüzde 55. Önerilen ilerlemiş vergilendirme modeli ile bu oranın yüzde 20’ye düşürülmesi umuluyor. Zira, Japonya’da borsa ve döviz piyasalarındaki vergi oranı yüzde 20’ye tekabül ediyor. JANE birliği aynı zamanda kripto paralar arasında yapılan aktarımların vergilendirilmemesi için de FSA’ya başvuruda bulundu.

JANE birliğinin logosu

JANE’in önerdiği yasa düzenlemesinde, Japon kanun koyuculardan, kripto para endüstrisine ağır vergiler uygulayarak yenilikçiliğe zarar verilmemesi istendi.

Japonya’nın Amazon’u olarak bilinen Rakuten, yakın zamanda şirketin yapısında düzenlemeye gidildiğini açıklamıştı. Düzenlenmiş yeni yapısı ile beraber kurulan Rakuten Payment, şirketin kripto paralar ile ilgili işlerini üstlenecek. Şirket aynı zamanda, uzun süredir bünyesinde barındırdığı Spotlight Inc. firmasını da Rakuten Payment adıyla kripto para değişim ve ticaret platformuna dönüştürmeyi planladığını açıklamıştı. Bu haberin detaylarına buraya tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz.

Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) ise kripto para endüstrisi ile ilgili lisansların değerlendirilmesinin altı ay içerisinde tamamlanıp onay alıp almayacaklarının belirleneceğini açıklamıştı.

, , , , ,

Bir Cevap Yazın