Kanada Bankacılar Birliği: “Dijital Kimliklerde Blockchain Kullanılmalı”

The Canadian Press tarafından 15 Ocak’ta yayımlanan habere göre, Kanada Bankacılar Birliği, vatandaşların dijital kimliklerinde Blockchain teknolojisinin kullanılmasını destekliyor.

Toronta’daki Kanada Ekonomi Kulübü’nde konuşan Kanada Bankacılar Birliği (CBA) yöneticisi Neil Parmenter konu hakkında şu sözleri söyledi:

“Bankacılık ve finans sektörlerindeki ilerlemeyle ilgili olarak kimlik sürecinin temelini oluşturabilecek, zedelenemez çözümler bulunması gerekiyor.”

Kanada açık bankacılık diye tabir edilen sistemin yaratabileceği fırsatlara gözünü dikti. Açık bankacılık, finans teknolojileri gibi kuruluşların da katılım sağlayabileceği ve kullanıcı verilerini paylaşıma açabileceği yeni bir bankacılık modelinin anlamına geliyor.

Ülke hükümeti geçtiğimiz hafta konu hakkında kamuoyu görüşünü almaya başlamıştı.

 “Kişiyi birkaç dijital referans noktası kullanarak çabucak doğrulayabilmek, kişinin ehliyetinin fotokopisiyle doğrulanmasından çok daha güvenli.”

Parmenter, yaptığı bu açıklamanın ardından Blockchain sisteminin avantajlarını şu şekilde dile getirdi:

“…. çünkü bu dijital ağ, bağlı ancak merkezsizleştirilmiş olduğu için, hackerların saldırıp sistemi tehlikeye atabileceği zayıf noktaları ortadan kaldırıyor.”

Kanada Bankacılar Birliği (CBA) dijital kimliklerin temelini aslında geçen sene Mayıs ayında bir rapor ile atmışlardı. Raporda Blockchain teknolojisinden bahsedilmiyordu fakat kimlik sistemlerinin Estonya ve Hindistan’daki işleyişinin Kanada için yol gösterici olacağı belirtilmişti.

Uygulamanın Hindistan versiyonu her şeye rağmen, kripto para evreni dahil olmak üzere yoğun eleştirilerden kaçamamıştı.

Kanada aynı zamanda devlet kademesinin farklı alanlarda da Blockchain teknolojisinden yararlanmayı düşünüyor. Sınırlardaki gümrük protokolleri bu konuda en son örnek konumunda.

, , ,

Bir Cevap Yazın