Kanadalı Birks Group kuyumculuk zinciri, 8 mağazasında Bitcoin ödemesi kabul ediyor

Kanada merkezli elmas üreticisi ve satıcısı olan Birks Group, 28 Kasım günü basın açıklamasında önemli bir duyuru yaptı. ABD ödeme sistemi BitPay ile yaptığı işbirliği üzerinden Bitcoin kabul etmeye başladığını duyurdu.

1879’dan beri bu sektörde olan Birks, öncelikle Kanada’daki 30 mağazasından sadece 8 tanesinde en büyük kripto para olan Bitcoin’i kullanacak.

Bu mağazalardan 7 tanesi şu anda Bitcoin ile ödeme kabul ediyor. Vancouver’da şirketin en yeni mağazalarından Graff ve Patek Philippe mağazaları da “yakında” bu şekilde ödeme kabul edecek.

Çok önemli karar

Birks Group’un CEO’su Jean-Cristophe Bédos, bu kararın “çok önemli” olduğunu belirtti.

“BitPay bizim müşterilerimizden yararlanırken, biz de teknolojinin en yeni özelliklerini kullanacağız”

dedi.

Bitcoin’in kullandığı Blockchain teknolojisi, elmas tedarik zincirinin şeffaflığını arttırmak için kuyumculuk sektöründe daha önce birkaç kere kullanılmıştı.

Ekim ayında, dünyanın en büyük elmas üreticisi Alrosa da De Beers’ Tracr şirketi de Blockchain izleme projesine katıldı.

BitPay’ın satış ve pazarlamadan sorumlu başkanı Sonny Singh;

“Birks Group’un çok sayıda uluslararası müşterisi nedeniyle, Bitcoin ile ödeme almak çok mantıklı”

diye belirtti.

Bir geliştiricinin bu hafta Copay cüzdanına zararlı kod ekleyebilmesi nedeniyle BitPay şu anda güvenlik açısından tartışma konusu oldu.

BitPay’ın üç ay süren güvenlik açığının daha önceden istismar edilip edilmediği şu anda belirsizken, kripto para sektöründekiler şirketi eleştirmekte geç kalmadı.

, , , , ,

Bir Cevap Yazın