Kanada’nın Calgary şehri kendi kripto para birimini çıkarıyor

Kanada’nın Alberta eyaletinin Calgary şehri, kendi dijital para birimini piyasaya sürdü. Global News’in 7 Aralıktaki haberine göre Calgary doları ile, yerel mağazalarda hizmet ve mal ödemesi yapılabilecek.

HuffPost Kanada’ya göre, Calgary doları 1996’da, Kanada doları ile birlikte yerel para karşılığında mal ve hizmet sunan vatandaşlar aracılığıyla işyerlerinde başlatılmıştı. 2018’deki bu yeni hareket, vatandaşların bir uygulamayı indirerek kripto paralarını cihazlarına kaydetmelerine izin veriyor.

Calgary’nin, Kanada’da kendi kripto para birimini kullanan ilk şehir olduğu bildiriliyor. Global News’e göre Alberta hükümeti de bu girişimi destekliyor. Yetkililer, Calgary dolarının parayı şehir içinde tutarak, küçük işletmeleri ve sivil toplum kuruluşlarını destekleyeceğini düşünüyorlar.

Proje, programa katılan mağaza ve restoranları listeleyen bir akıllı telefon uygulamasıyla çalışıyor. Vatandaşlar, Kanada dolarını öğle yemeği ödemesinde, Calgary’deki kar amacı gütmeyen kuruluşlara bağış yapmada veya toplu taşıma biletleri satın almak için kullanabilecekler.

Kripto para birimini elde etmenin bir yolu, kullanıcıların satmak istedikleri ürün ve hizmetleri projenin web sitesinde ya da uygulamasında yayınlanmasıdır. Reklamı yayınlayanlar az miktarda kripto para elde etmektedirler.

Kullanıcılar, arkadaşlarına Calgary doları önererek de kar sağlayabilir. Ayrıca, Calgary’nin bir etkinlik ve kültür bölgesi olan Victoria Park’ta, yerel kripto para birimini kullanan müşterilere nakit olarak para üstü verdiği bildiriliyor.

İş adamları ise ticari lisans ücretlerinin yarısına kadar olan kısmını Calgary doları ile ödeyebileceklerdir.

Kripto para sektöründe yer alan bir habere göre, birçok ülke yerel kripto para birimleri kullanmayı düşünüyor.

Moğolistan’da, ülkenin en büyük mobil telekom operatörü Candy olarak adlandırılan bir kripto para birimi oluşturmayı planlıyor.
Dubai’de de tüketiciler hükümet ile bir Blockchain ödeme sağlayıcısının ortaklığı sonrasında mal, hizmet ve kamu hizmetlerini ödemek için kripto para birimi kullanabilecekler.

Ayrıca, Tayland Bankası, Blockchain platformu R3’s Corda’yı kullanarak merkez bankası kripto para birimi geliştirmeyi planlıyor.

, ,

Bir Cevap Yazın