Kripto Dolandırıcılığı 4,3 Milyon Dolara Mal oldu

Kripto dolandırıcılığı ile ilgili 29 Nisan’da Rekabet ve Tüketici Komisyonu tarafından yayınlanan bir rapora göre, kişilere büyük paralar kaybettiriyor. Alan içinde yaşanan mağduriyetlerde {facc63845105aaed110d1c5b36b49a2ea6792d8c31a20b2c7c62786fa3d1a046}190’lık bir artış görünmekte. 2018’de Avustralya tüketicilerinin 6,1 milyon Avustralya doları (4,3 milyon dolar) kaybettiğini gösterdi.

2017 yılında kaybedilen 2,1 milyon Avustralya Doları seviyesindeki kayda değer artışın önüne geçilemiyor. Kripto fiyatlarında bir endüstri çapındaki düşüşe rağmen, Avustralya makamları, dolandırıcılara ödeme yapmak için kriptonun kullanıldığıyla ilgili 674 rapor aldı.

Mağdurların çoğu, dijital para birimlerini almaya teşvik ettikleri veya forex ticaretine ya da diğer yatırım fırsatlarına erişim için kripto ödemeleri yapmaları istenmekte. Yatırım dolandırıcılığına hedef olan onlarca kullanıcı bulunmakta. Bu şekilde toplam 2,6 milyon ABD Doları (1,8 milyon ABD Doları) kaybedildi.  Çoğu zaman, tüketiciler yalnızca para çekemediği ya da sorumlu dolandırıcılarla iletişim kuramadıklarında yanlış bir şey olduğunu anladılar.

Kripto Dolandırıcılığı Çoğunlukla Gençleri Etkiliyor

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’na (ACCC) göre, kripto dolandırıcılığına para kaybedenlerin neredeyse yarısı 25-34 yaş arasındaki erkeklerdi.

ACCC şimdi tüketicileri kripto, iTunes hediye kartları ve havale hizmetleri gibi olağan dışı ödeme yöntemlerine karşı dikkatli olmaya çağırıyor özellikle ödeme talebi bir devlet kurumundan geliyor gibi görünüyorsa.

Mart ayında, müşterileri tarafından 20 milyon AU (14 milyon $) kaybı nedeniyle Avustralya kripto fon yöneticisi mahkemeye çıkarıldı. Stefanos Papanastasiou’nun müvekkillerinin eşine ve kız kardeşine para aktarmalarını talep ettikleri ve geri çekilme talep ettikleri zaman geri ödeyemedikleri iddia ediliyor.

, ,

Berkay Ağlar Hakkında

View all posts by Berkay Ağlar →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir