Kripto Para Değişim Platformlarının Ticari İşlem Hacmi, 2017’deki Kadar Düştü!

Kripto para ve Blockchain araştırma firması Diar’ın 4 Şubat tarihinde yayınladığı bir analize göre, kripto para değişim platformlarının ticari işlem hacmi Ocak ayında dibe vurdu.

Raporda yer alan bilgiler doğrultusunda, yeni yılın başlangıcından itibaren bu platformların ticaret hacimleri kademeli bir düşüş ile en son 2017’de görülen düşük seviyelere kadar geriledi. Diar araştırma şirketi, dünyanın en büyük kripto para değişim platformu Binance’ın tarihindeki en düşük ticari hacmine sahip olduğunu belirtiyor. Bitcoin (BTC) / Amerikan doları (USD) işlemlerinde Aralık 2018’e kıyasla yüzde 40 düşüş yaşandığı düşünülüyor.

Amerikan kripto para değişim devi Coinbase’e gelince, şirket, BTC/USD paritesindeki işlemlerin hacminde 1 milyar dolara kadar gerileyerek Mayıs 2017’den beri görmediği kadar düşük rakamlara tanık oluyor.

Coinbase ticari işlem hacmi tablosu. Kaynak: Diar

Hong Kong merkezli kripto para değişim platformu OKEx’de ise işlem hacmindeki üç aylık yükseliş sona erdi. Firma, bu süreçte gördüğü en yüksek nokta olan 5.5 milyar doların çok daha altına düşerek 4 milyar dolar civarında seyreden bir ticari hacme sahip.

OKEx ticari işlem hacmi tablosu. Kaynak: Diar

Raporda, Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun Kasım 2018’de söylediği, piyasalardaki dalgalanmadan ve bunun oluşturabileceği ticari hacim düşüklüğünden, şirket olarak hiçbir endişelerinin olmadığı sözlerine de yer verildi. Zhao, o zamanlarda yaptığı açıklama bile 2018’in Ocak ayına göre ticari hacimlerinin onda bire kadar düştüğünü söylese de bu rakamların hala iki üç yıl öncekilerden çok daha yüksek olduğunun altını çizerek iyimser bir tutum sergilemişti.

Bazı platformlar ticari işlem hacmi rakamlarını şişiriyor

Aralık ayında, Blockchain Şeffaflık Enstitüsü (BTI) tarafından yayınlanan bir raporda, CoinMarketCap’te yer alan BTC paritelerinin ilk 25’inin büyük oranda şişirilmiş rakamlara dayandığı belirtilmişti. Raporda, Huobi ve HitBTC değişim platformlarının gerçek olmayan işlemler yaptığına dair önemli kanıtların yer aldığı ancak OKEx ile ilgili çok daha düşük derecede kanıtlara sahip olunduğuna değinilmişti. Ayrıca BTI, Monero (XMR), Dash, Bitcoin Gold ve Zcash (ZEC) gibi altcoin’lerin gerçek olmayan ticari işlemlerden oldukça faydalandığına da haberde yer vermişti.

Diar, Aralık 2018’de 115 milyon ile tarihinin en yüksek değerlerine ulaşan, piyasa değeri açısından ise üçüncü sırada bulunan Ethereum’un (ETH) zincir üzerinde gerçekleşen para aktarımları hakkında bir analiz yapmıştı. Diar’ın yaptığı analizde aşağıdaki gibi dikkat çeken ifadelere yer verilmişti:

“Süper bilgisayarlarımız, zincir üzerinde gerçekleşen para aktarımlarının sayımını sürecinde, aylık 16-17 milyon civarında seyreden işlem sayısında, Ekim’den beri süregelen bir stabilite tespit etti.”

, , , , ,

Bir Cevap Yazın