Litecoin Vakfı, Bir Spor Etkinliğine Sponsor Oluyor

Litecoin Vakfı, 26 Aralık’ta yayınladığı bir duyuruya göre, Ultimate Fighting Championship (UFC) karma dövüş sanatları organizasyonuna sponsor oluyor.

Açıklamaya göre Litecoin Vakfı, Jon Jones ve Alexander Gustafsson arasındaki UFC hafif siklet unvan mücadelesinin resmi kripto para birimi ortağı oldu.

Litecoin Vakfı, sponsorluğun kripto para birimlerinin kabulünü genişletme çabalarının bir parçası olduğunu belirtti. Vakıf bu konuda şu açıklamayı yaptı:

“Markalar ve kurumlar, kripto para birimleri ve Blockchain’inle çalışmaya devam ediyor. Bu, teknolojinin ana akıma doğru yaklaşmaya başladığının bir başka işareti.”

Litecoin (LTC), 2011 yılında eski Coinbase mühendislik direktörü Charlie Lee tarafından piyasaya sürülmüştü.  Litecoin 84.000.000 LTC adetle sınırlı şekilde arz edilen bir kripto para birimidir. Litecoin merkezi olarak yönetilmiyor ancak Litecoin Vakfı, Litecoin’in ağını geliştiriyor. Lee ayrıca vakfın da genel müdürülüğünü yürütüyor.

Business Research Company’ye göre 2017 yılında, küresel spor pazarı 557 milyar dolar değere ulaşmıştı. Kuzey Amerika ise yüzde 33 pazar payıyla, spor pazarındaki en büyük bölge olmuştu.  Sponsorluk yoluyla fon toplamak bir şekilde piyasaya yeni sponsorlar çekiyor. Bu kapsamda da kripto para birimi sponsorlukları yavaş yavaş artıyor.

Aralık ayında Brezilya’nın önde gelen futbol kulübü Atletico Mineiro taraftarları için, Footcoin üzerinden GaloCoin adında bir kripto para birimini piyasaya sürmüştü. Footcoin, Etnereum üzerinden çalışan bir kripto para birimi platformudur.  Atletico’nun kripto para biriminin, taraftarların maç biletleri ve lisanslı ürünler satın almasına ve indirim programlarına katılmasını sağlaması bekleniyor. Bu haberin detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Eylül ayında, Fransız futbol kulübü Paris Saint-Germain (PSG), kripto para birimi oluşturmak için Blockchain platformu socios.com ile ortaklık kurmuştu. Bu kapsamda Paris Saint-Germain, taraftarları için Fan Token Offering (FTO) oluşturmuştu. Söz konusu kripto para biriminin, taraftarlara oy hakkı ve VIP statüsü sağlaması bekleniyor.

Haziran ayında ise, dünyanın en büyük kripto para birimi borsası Binance, Blockchain tabanlı e-spor oylama platformu chiliZ’e yatırım yapmıştı.

, , ,

Bir Cevap Yazın