Malta Dijital Borsası, Malta Menkul Kıymetler Borsası’na Taşınıyor

Times of Malta gazetesinin haberine göre Malta Dijital Borsası (MDX), kripto değişim işlemlerinin başlatılması amacıyla Malta Menkul Kıymetler Borsası’na (MSE) taşınıyor.

MDX’in, dijital varlıklar ticareti için ikincil bir piyasa oluşturacak olan çok taraflı bir ticaret platformunu teşvik etmek için menkul kıymet lisansı alma sürecinde olduğu bildiriliyor. MDX’in kurucusu Rick Klink, MSE’ye taşınmanın, finansal yenilik dalgasının kalbinde yer almaları anlamına geldiğini söyledi.

Bu taşınma hareketi, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), Malta Mali Hizmetler Kurumu’nun (MFSA) Kara Para Karşıtı Aklanmayı (AML) denetlemesinde ve terörizmin finansmanı (CFT) ile mücadelesinde kritik boşluklara sahip olduğunu belirtmesinin ardından gerçekleştirildi.

Finansal Sistem Kararlılık Değerlendirme Raporu’nda IMF, Blockchain ve kripto para hizmet sağlayıcılarını denetlemek için Malta’nın daha fazla kaynak kullanılmasını önermişti. Raporda ayrıca riske duyarlı hesapların izlenmesi için gelişmiş tarama işlemlerine ihtiyaç duyulduğu da belirtilmişti.

Yine bu ay, bankalar, Malta’daki bir dizi firmanın ve finansal şirketin hesap açma başvurusunu reddetmişti. Kaynaklara göre, bankaların kripto para birimi ile Blockchain arasında ayrım yapmadıkları belirtildi.

Şubat ayında MFSA, yeni teknolojilerle ilişkili siber güvenlik konusunda bir istişarede bulunmuştu. İştişare sonucunda yayınlanan kılavuz, kripto paralara, kripto para ihraççılarına, acente ve hizmet sağlayıcılara yatırım yapan profesyonel fonlar ile müşterileri ve otorite arasında aracı olarak hareket edenleri hedefliyor.

,

Bir Cevap Yazın