Malta ve İtalya, OriginalCrypto için vatandaşlarını uyardı!

Malta, vatandaşlarını lisanssız bir kripto para platformu olan OriginalCrypto konusunda uyardı. Yetkililer, platformun 5 Aralık’ta lisanssız kripto para işlemleri yapmayı durdurmasını emretti. 

OriginalCrypto platformunun, kripto para yatırım hizmetleri ve faaliyetleri için gerekli olan lisansa sahip olamayabileceği öncelikle İtalyan yetkililerin dikkatini çekmişti.

Platformun sahibi olan SolutionsCM, gelen uyarılar sonucunda her iki ülke tarafından da incelemeye alındı. Malta Finansal Hizmetler Dairesi (MFSA) tarafından yapılan uyarı şu şekildedir:

“Ulusal Şirketler Komisyonu, (CONSOB) 58/1998 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 18’inci maddesi uyarınca, www.originalcrypto.com web sitesi aracılığıyla SolutionsCM Ltd. tarafından İtalyan kamuoyuna sunulan yetkisiz yatırım hizmetleri ve faaliyetlerini durdurmalarını emretti. “

Malta, hem kripto para birimleri hem de Blockchain teknolojisinde dünyanın en yetkili ülkelerinden biri olmayı hedefliyor.

Blockchain Island’a dönüşüm teklifinin bir parçası olarak, çeşitli revizyonlar, Binance ve Huobi gibi büyük borsalar da dahil olmak üzere sanayi işletmeleri ve MFSA tarafından onaylanmıştı.

Sözü geçen kripto para platformu bu revizyonların etkisinden çok uzakta bulunuyor, ancak bazı kaynaklar bu yılın başlarında olası dolandırıcılık planları hakkında uyarıda bulunmuştu.

ScamBitcoin’a yazdıkları yazıda originalcrypto.com, platformlarını kripto para birimleri aracısı olarak tanımladı. Ayrıca, originalcrypto.com’un yasadışı yatırım hizmetlerini dünya çapında tüketicilere tanıtmak için akıllı bir pazarlama yaklaşımı geliştirdiğini açıkladı.

ScamBitcoin tarafından da şüpheli bulunmuştu

ScamBitcoin’e göre OriginalCrypto’nun kurulumu ile ilgili şüpheler bulunuyor. ScamBitcoin, OriginalCrypto işletmecisi gözüken Bali Limited Ltd.’in gerçek bir şirket olduğu konusunda şüpheleri olduğunu bildirdi. Ayrıca, Bali Limited Ltd. için sunulan şirket adresinin, fiili bir fiziksel adres olarak görünmediğini de belitti.

Geçtiğimiz hafta ise, ABD’nin Ohio eyaletinin vergi ödemelerinde kripto para birimini kabul kararı, buradaki yetkililerin benzer dolandırıcılıklardan habersiz olduklarını ortaya çıkartmıştı.

, , ,

Bir Cevap Yazın