Medici Portfolio ve Caribbean Bank’tan Ortak Kripto Para Projesi

Overstock’un Blockchain şirketi Medici’nin portföy şirketi olan Bitt, merkez bankası kripto para birimini (CBDC) pilot olarak kullanmak için Doğu Karayipler Merkez Bankası (Eastern Caribbean Central Bank – ECCB) ile ortaklık kurdu. Overstock, 6 Mart’ta bir basın açıklamasıyla söz konusu haberi duyurdu.

Barbados merkezli Bitt, 21 Şubat’ta Blockchain tabanlı Doğu Karayip dolarının (DXCD) pilot uygulamasını yürütmek üzere ECCB ile sözleşme imzalamıştı. Kripto para birimi, Doğu Karayip Para Birliği (ECCU) içinde kullanılacak. Söz konusu kripto para birimi, ECCU’daki lisanslı finansal kuruluşlar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından dağıtılacak.

DXCD, ECCU’da transferler sağlayarak, akıllı cihazlar aracılığıyla satıcılar ve alıcılar arasındaki eşler arası (P2P) işlemleri kolaylaştırmayı amaçlıyor. Blockchain pilotu, finans sektöründe daha fazla istikrarı teşvik etmeyi, ECCU’da nakit kullanımını azaltmayı ve Karayipler’de ekonomik büyümeyi teşvik etmeyi de amaçlıyor.

Medici Ventures Başkanı Jonathan Johnson, Bitt’in Doğu Karayipler Merkez Bankası ile entegrasyonunun Blockchain teknolojisinin ilerlemesine yardımcı olacağını söyledi. Johnson, Bitt teknolojisinin, büyük bankalara sahip olmayan ülkelere Blockchain tabanlı bankacılık seçenekleri sunarak ödeme sektörünü önemli ölçüde geliştirdiğini iddia etti.

ECCB ilk olarak veri yönetimi, uyumluluk ve izleme işlemlerinde Blockchain teknolojisini kullanmak için Mart 2018’de Bitt ile bir anlaşma imzalamıştı.

2014 yılında kurulan Medici Ventures, perakende devi Overstock’un sahip olduğu bir Blockchain kuruluşudur. Son günlerde, büyük yatırımcılar Overstock’un kripto para birimi iştiraki tZERO’daki yatırımlarını 404 milyon dolardan 100 milyon dolara düşürdüler.

1 Mart’ta, Bahamalar Merkez Bankası, ada ülkesinde dijital bir para sistemi oluşturmak için kalkınma ortaklarını açıklamıştı. Bahamalar’ın kripto para birimi, dijital ödeme yöntemlerine eşit erişim sağlamayı, nakit işlem ve hizmet sunum maliyetlerini azaltmayı hedefliyor.

, ,

Bir Cevap Yazın