Mercedes-Benz, Tedarik Zincirleri İçin Blockchain Teknolojisini Kullanacak

25 Şubat’ta yayınlanan basın açıklamasına göre, Alman otomobil markası Mercedes-Benz karmaşık tedarik zincirlerinde şeffaflığı ve sürdürülebilirliği artırmak için Blockchain teknolojisine dayanan bir platform geliştirdi.

Alman çokuluslu otomotiv şirketi Daimler AG’ye bağlı Mercedes-Benz tedarik zinciri yönetiminde kullanacağı Blockchain teknolojisinin geliştirilmesinde işbirliği yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri merkezli yazılım şirketi Icertis ile ortaklık kurdu.

Mercedes-Benz, Icertis ile birlikte karmaşık tedarik zincirlerinde dokümantasyon ve sözleşmelerin depolanmasına olanak sağlayan Blockchain teknolojisine dayanan bir prototip geliştirdiklerini ve programladıklarını açıkladı.

Proje, tüm tedarik zinciri boyunca sıralanmış belgelerin şeffaf ve sürdürülebilir bir şekilde depolanmasına izin veriyor. Pilot projenin test aşamasına geçildi.

Modern tedarik zincirlerinin karmaşıklığının altını çizen Mercedes-Benz’in yönetim kurulu üyesi Wilko Stark, Blockchain teknolojisinin neredeyse tüm değer zincirini etkileyebileceğini belirtti. Stark konu ile ilgili şunları söyledi:

“Blockchain teknolojisi, tedarik süreçlerimizde kökten devrim oluşturabilecek bir potansiyele sahip. Blockchain prototipimizle, şeffaflığı artırmak amacıyla çeşitli olası uygulamalardan birini test ediyoruz.”

Eylül ayında bir diğer Alman otomobil üreticisi Porsche AG, trendlere, yeni teknolojilere ve iş modellerine erişmek için Blockchain ile ilgili girişimlere yatırım yapma planlarını açıklamıştı.

Itochu Corporation Japonya’nın en büyük ticaret şirketlerinden biridir. Şirket, bu ayın başlarında, alıcıların ve satıcıların tedarik zincirleriyle ilgili işlem ayrıntılarını kayıt altına almasını sağlayan Blockchain destekli bir izlenebilirlik sistemi geliştirmeyi amaçlayan akıllı telefon uygulaması çalışmaları başlatıldığını resmen açıklamıştı.

,

Bir Cevap Yazın