Mesajlaşma Uygulamalarındaki Doldur-Boşalt Grupları

Sosyal Bilimler Araştırma Ağı (SSRN) tarafından yapılan bir çalışmaya göre,  mesajlaşma uygulamalarında binlerce doldur-boşalt (pump & dump) grubu bulunuyor. Araştırma, 18 Aralık günü SSRN’nin internet sitesinde yayınlandı.

Doldur-boşalt işlemi, dolandırıcıların potansiyel yatırımcıları kandırmak için fiyatları yapay olarak yükseltip onları manipüle etmesi işlemidir. Dolandırıcılar,  potansiyel yatırımcıları bir hissenin/varlığın değerinin çok artacağına inandırıp, fiyatları yapay olarak yükseltirler. Fiyatlar yeterince yükselince de hisseyi ya da varlığı onlara satarlar.

Veriler, doldur-boşalt işleminin dünya çapında çok yaygın ve kar getiren bir uygulama olduğunu gösteriyor.

Çalışmayla ilgili bir Bloomberg makalesine göre araştırmacılar, bu yılın ilk altı ayında 4,818 doldur-boşalt teşebbüsü saptadı. Çalışma,  Telegram ve Discord gibi mesajlaşma platformları incelenerek yapıldı. Konuyla ilgili habere buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Araştırmacılar, gözlemledikleri doldur-boşalt işlemlerinin, geçmiştekiler ile benzer yöntemlerle yapıldığını düşünüyor. Bu konuyla ilgili araştırmada yer alan ifadeler şu şekilde:

“Geçenlerde kontrolsüz ortamda patlak veren 2,000 kripto para biriminin ardından, dolandırıcılara karşı radar çok genişledi.”

Makaleye göre, değeri düşük olan görünmez para birimleriyle doldur-boşalt yapmak çok daha karlı durumda. Makale, Bitcoin’in de doldur-boşalt tehlikesine karşı savunmasız olmadığını, Telegram ve Discord üzerinde 76 Bitcoin doldur-boşalt grubunun bulunduğunu belirtiyor.

Amerika’da daha önce “ABD Sanal Para Birimleri Piyasası ve Rekabet Düzenleyici Yasa 2018” ve “ABD Sanal Para Birimleri Tüketici Koruma Yasası 2018” duyurulmuştu. Kasım ayının ortalarında hazırlanan yasalar, ABD Temsilciler Meclisi’ne önerilecekti.

Dünyanın en büyük ikinci borsası olan NASDAQ temsilcileri Kasım ayında bir açıklama yapmıştı. Açıklamada, kripto para birimi piyasasındaki manipülasyonun denetim sistemi ile yok edilebileceği ifadelerine yer vermişlerdi. NASDAQ’ın denetim sistemini kullanan ilk firma ise kripto para değişim platformu Gemini olmuştu. 

, , ,

Bir Cevap Yazın