Messari: “Ripple’ın Piyasa Değeri Şişirilmiş Olabilir”

Kripto para analiz şirketi Messari’ye göre, dağıtık defter teknoloji şirketi Ripple’ın (XRP) piyasa değeri 6 milyar dolar kadar şişirilmiş olabilir.

Ripple firmasının 2018 dördüncü çeyrek raporunun ardından Messari, üçüncü parti kripto para veri hizmetleri ve kripto para değişim platformlarının bilgilerini kullanarak Ripple’ın piyasa değerinin doğruluğunu araştırdı.

Messari firmasının hazırladığı rapora göre Ripple’ın nakit sirkülasyon rakamları yüzde 48 oranında şişirilmiş olabilir. Bu durumda CoinMarketCap sitesinde 13 milyar dolar olarak belirtilen değerin aslının 6.9 milyar dolar olması gerekiyor. Messari raporunda şu ifadelere yer veriyor:

“Ripple’ın bilançosunda yer alan 59 milyar XRP’ye ek olarak, XRP piyasasında market hacim ve yapısı üzerinden Ripple piyasa ortaklarına, satış tarafından çok büyük bir baskı uygulanıyor olabilir. XRP döviz ticaret hacmi hakkında görüşmeler yapmış gibi görünen bu piyasa ortakları ise Ripple’a bağlı kuruluşlar ve Ripple kurucularından oluşuyor.”

Messari, Ripple kurucularından Chris Larsen tarafından kurulan kar amacı gütmeyen RippleWorks kuruluşuna, Ripple’daki sirkülasyonun bir parçası olarak 5.9 milyar XRP’nin rehin edilmiş olabileceğini düşünüyor. RippleWorks organizasyonunun ise bazı satış sınırlamalarına maruz kaldığı ve zaten 2.5 milyar XRP’ye sahip olduğu biliniyor.

Messari aynı zamanda Ripple’ın para hizmetleri şirketi XRP II tarafından 4.1 milyar XRP’nin satılmış olabileceğini düşünüyor. Bu da XRP II’ye bazı satış kısıtlamaları getirilebileceği anlamına geliyor.

Messari tarafından yayınlanan raporda, Ripple’ın kesin rakamları kamuya açıklamadan, kesin tahminler yapılmasının imkansız olduğu belirtiliyor. Ripple firmasının ise bu işlemi şu ana kadar yapmış olması gerekiyordu.

Ripple’ın 24 Ocak tarihinde yayınlanan dördüncü çeyrek raporunda, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde 163 milyon dolar olan XRP satışının dördüncü çeyrekte 129 milyon dolara düştüğü açıklanmıştı.

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir