Nasdaq’ın Bitcoin vadeli işlemleri 2019’un ilk yarısında başlayacak

Kasım ayında Bloomberg televizyonuna sızdırılan haberler doğrulandı. İngiliz gazetesi Express’in haberine göre dünyanın ikinci en büyük borsası olan Nasdaq, Bitcoin vadeli işlemlerini 2019’un ilk çeyreğinde piyasaya sokacağını onayladı.

Bitcoin vadeli işlemleri

Nasdaq halkla ilişkiler başkan yardımcısı Joseph Christinat halen Amerikan ticari vadeli işlemler komisyonundan onay gerektiğini belirtti. Christinat,

“Bu konuda çok ciddi çalışmalar yapıldı” şeklinde konuştu.

Express’e konuşan Christinat yıllardır gözlerinin kripto para üzerinde olduğunu ve 2018 yılı boyunca kendi vadeli işlemlerinin üzerinde çalıştıklarını belirtti. Ayrıca:

“Piyasaların karışıklığa girmemesinden önce bile bunu gerçekleştirebilmek için çok fazla enerji ve para harcadık ve kesinlikle zamanlamamız hiçbir şekilde etkilenmeyecek.” dedi.

Yapılan röportajda vadeli işlemlerin nakite dayalı mı yoksa getirilerin Bitcoin’le ödeneceği konusunda bilgi verilmedi.

Dijital menkul kıymetler platformu Bakkt

Nakite dayalı vadeli işlemler 2017 Aralık’tan beri CBOE ve CME grupları tarafından gerçekleştiriliyor. Bitcoin’le ödeme yapan ilk vadeli işlemler Ocak’ta New York Menkul Kıymetler Borsası’nı yöneten ICE tarafından kurulan dijital menkul kıymetler platformu Bakkt bünyesinde başlayacak.

Nasdaq Kasım 2017’de Bitcoin vadeli işlemlerini piyasaya süreceğinin sinyallerini vermiş olsa da, piyasaya sürmeyi geciktirerek daha ilginç bir teklif sunmayı tercih etti.

Nasdaq’ın planladığı vadeli işlemler kontratı

Habere göre Amerikan yatırım firması VanEck ile ortaklaşa olarak yapılan Nasdaq’ın planladığı vadeli işlemler kontratı ilk “şeffaf, regüle edilmiş ve denetleniyor” olan dijital varlıklar olacak.

Ayrıca VanEck, şu anda Blockchain yazılım ve finansal destek firması SolidX ile ortaklaşa yaptığı nakite dayalı Bitcoin ticaret fonu teklifi için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan onay beklemekte.

, , , ,

Bir Cevap Yazın