Nestle’den Blockchain Girişimi

İsviçre merkezli gıda devi Nestle, Walmart ve Unilever gibi küresel firmalardan oluşan Blockchain genişlemesi ile önemli çalışmalar yapan IBM Food Trust girişiminin yeni perakendecileri kendi bünyesine dahil edeceğini söyledi.

Nestle’nin dijital dönüşüm yöneticilerinden Benjamin Dubois 28 Ocak tarihinde İsviçre’nin yerel gazetelerinden bir tanesinde verdiği röportajda firmadaki gelişmelerden bahsetti.

IBM Food Trust Blockchain’i Walmart tarafından Aralık 2016’da Çin’de yapılan ilk ürünlerin denemelerinden beri devam etmekte. Nestle ise bu sürece kurumsal olarak ürün testlerine Ağustos 2017 itibariyle dahil oldu.

Dubois’in bahsettiği üzere, proje daha fazla şeffaflık ve güvene yönelik oluşan tüketici taleplerine bir yanıt olarak gelişti. Dahası, birçok perakendeci bu beklentileri olabildiğince yerinde bir biçimde karşılamak için Blockchain’i yepyeni bir teknoloji olarak tarif ettiler.

Peki proje neleri hedefliyor?

Projenin hedefi, şirketlerin müşteri risklerini minimize etmek için problemleri takip etmek gibi temel sorunları teşhis etme becerilerini geliştirmelerini sağlamak. Bu teknoloji tedarik zincirindeki tüm ürün ve adımların takip edilebilirliğini önemli biçimde hızlandırmakta ve her bir firma gerekli olduğu müddetçe veri havuzunda yapacağı seçimi bir başka ortak şirket ile korumaktadır.

Bu veriler üretme, işleme, transfer etme ya da ürün etiketleme gibi bilgileri barındırmakta ve eski sistemlerde olduğu gibi günler süren araştırmalardan çok saniyeler içerisinde takip edilip test edilebilmektedir.

Dubos’un belirttiği gibi, halka tükettikleri ürünler hakkındaki en çok bilginin verilmesi gibi bir şansın yanı sıra, şirketler aynı zamanda bu çok parçalı yapıda ne kadar uzağa gideceklerini seçebilir. Tüketici basit bir QR kodu ile bu bilgiye ulaşabilir. konuyla ilgili Dubos şu ifadeleri kullandı:

“Ürünün sadece menşei ve içeriğinden ziyade, aynı zamanda ürünün hasat zamanında hangi çiftçinin çalıştığından ne zaman yapıldığına, gıdanın işlendiği tarihten hangi firmanın bu işlemden sorumlu olduğuna, hatta dahası bu firmalarda kaç çalışan olduğuna ve bu çalışanların kaç tanesinde üretim sertifikaları olduğu bilgisine ulaşmak mümkün olacak.”

Dubois vermiş olduğu röportajda aynı zamanda veri platformlarının birlikte çalışabilirliği gibi pek çok teknik sorunun 2019 yılında ele alınmaya devam edeceğini söylerken girişimin ne zaman uygulanmaya başlayacağına dair kesin bir tarih veremeyeceğinin de altını çizdi.

Fransız Tüketici Federasyonu ise aracıların takip edilebilirliğinin eksik oluşunun, geçmiş gıda skandallarında sorumlu olan kişi veya kişilerin bulunmasını engellediğini ifade ederek projeyi memnuniyetle karşıladı.

IBM Food Trust projesinin de bir üyesi olan Fransız merkezli perakende devi Carrefour ise İspanyol ağını geliştirmek üzere Hyperledger destekli bir gıda izleme platformu kullanmaya başlamıştı.

, , ,

Bir Cevap Yazın