Nethercutt, ABD’nin Kripto Paralara Yaklaşımını Eleştirdi!

Eski Cumhuriyetçi Temsilci George Nethercutt, kripto paraları savunurken, Amerika Birleşik Devletleri düzenleyicilerini hedef aldı.

1995’ten itibaren on yıl boyunca ABD’nin Washington eyaleti temsilcisi olan Nethercutt şimdilerde, Nethercutt Consulting LLC’nin ve kar amacı gütmeyen Nethercutt Civics Vakfı’nın kurucusu ve başkanı olarak görev yapıyor.

ABD içinde ve dışında ABD politikasını gözden geçiren eski temsilci, ABD’nin fikri mülkiyet haklarını ve düzenleyici kurumları koruma konusundaki faaliyetleri ile Dışişleri Bakanlığı’nın eylemleri arasında derin bir zıtlık olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığındaki diplomatların, kripto paralarla ilgili açıklamalar yapmakta yavaş kaldığını ifade eden Nethercutt, sözlerini şöyle devam ettirdi:

‘Bu, inovasyonu engelledi ve birçok Amerikan işletmesini, özellikle kripto paraların menkul kıymetler olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmadığına ilişkin olarak, yasal boşlukta bıraktı.’

SEC’in politikaları, kripto para endüstrisi için bir eleştiri nesnesi olmaya devam ediyor.  Nethercutt’a göre, 1930’larda yapılan menkul kıymet yasalarını kullanan kripto para şirketleri arasındaki uyumsuzluk, SEC’in politikalarında otomatik olarak bir dezavantaja sebep oluyor.

Ayrıca karışıklık, SEC’in Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ile çakışan faaliyetlerinden kaynaklanıyor. CFTC’nin başkanı geçen yıl yapılan bir röportajda, iki tarafın aynı alana yaklaşımlarında büyük ölçüde farklılık olduğunu kabul etmişti.

Nethercutt’a göre ise, özellikle kripto para endüstrisinden ayrılması gereken menkul kıymetler yasası önem arz ediyor.

Yasal açıdan bakıldığında, menkul kıymetler düzenlemelerinin sadece kripto paralar için geçerli olmadığını belirten Eski temsilci sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zamanın politika yapıcılarının bu yaklaşımı paylaşarak yeniliğin gelişmeye devam etmesine izin vermesi gerekiyor.”

Haziran ayında, SEC yetkilileri kamuoyunda ne Bitcoin ne de Ethereum’un menkul kıymet olduğunu belirtmişti.

,

Bir Cevap Yazın