New Hampshire, Yasal Ödemeler için Bitcoin’i Kullanmak İstiyor

Amerika Birleşik Devletleri eyaletlerinden New Hampshire eyalet meclisi, vergilerin ve diğer yasal ödemelerin Bitcoin (BTC) ile yapılabilmesi için bir yasa çıkarmayı düşünüyor. Söz konusu yasa taslağı ilk kez 3 Ocak tarihinde açıklanmıştı.

NH HB470 isimli yasa yerel hükümetin ilgili birimlerinden geçtikten sonra, 23 Ocak tarihinde kamuya duyuruldu.

Bir alt kurul tarafından 29 Ocak tarihinde incelenmesine başlanacak olan yasa hakkında son kararın, 14 Mart tarihine kadar verilmesi bekleniyor.

Cumhuriyetçi tutumlarıyla bilinen Dennis Acton ve Michael Yakubovich tarafından desteklenen yasa, New Hampshire’ın eyalet ödemeleri için Bitcoin’i kabul etmesine yönelik en son çaba konumunda. Bu fikir ilk kez 2015 yılında ortaya atılmıştı. Yasanın öne çıkan maddeleri ise şu şekilde:

“Bu yasa, eyalet hazinesinin, vergi ve yasal ödemeleri, 1 Temmuz 2020 tarihine kadar kripto paralar ile temin edebilmesini mümkün kılmak için bir plan uygulamasını gerektirmektedir.”

“Bu plan, eyalete herhangi bir maliyet teşkil etmemesi şartıyla, yasalara uygun hizmet veren üçüncü parti ödeme sağlayıcı şirketlerin kripto para transferleri yapmasına izin vermek üzerinedir. Eyalet hazinesi ,bu planı 1 Kasım 2019 tarihine kadar Temsilciler Heyeti ve Senato’ya teslim etmekle yükümlüdür.”

Granite Eyaleti’nin Bitcoin üzerine çalışmaları, ABD’deki yerel hükümetlerin kendi yöntemlerini endüstriye işlemeye çalıştıkları zamana denk gelmişti.

Wyoming Eyaleti ise bu husus üzerinde geçtiğimiz günlerde çok daha ilerici bir tutum sergilemişti. Eyalet, kripto paraların yasal para olarak tanımlanabilmesi için bir kanun üzerinde çalışmaya başlamıştı.

Ulusal düzeyde ise durumlar hala karmakarışık. İşletmeler ve otoriteler hala olması gerekenden çok daha az yasal düzenleme olduğundan yakınıyor, bu durumdan ise Amerikan Sermaye Piyasa Kurulu’nu (SEC) sorumlu tutuyorlar.

, , ,

Bir Cevap Yazın