Nosek: “PayPal Aslında Kripto Para Olmak İçin Yola Çıkmıştı”

PayPal kurucularından Luke Nosek, şirketin asıl hedefinin kripto paralar gibi bankalardan ve hükümetlerden bağımsız dijital bir para birimi yaratmak olduğunu açıkladı. Nosek’in yorumlarının yer aldığı video, kripto para dünyasının yayıncılık hizmetini üstlenen bloxlive.Tv adresine 31 Ocak Perşembe günü yüklendi.

Geçen hafta İsviçre, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’na katılan Nosek’e soru yağdı. PayPal veya WeChat Pay’in, Çinli mesajlaşma uygulaması tarafından uygulama içi ödemelerde kullanılıp kullanılmadığı gelen ilk sorulardandı. Bu iki ödeme şirketinin internet üzerinden gerçekleşen aktarımlardaki sorunları çözüp çözemedeği veya kripto paraların bu sorunları çözüp çözemeyeceği konuları da göze çarpan sorulardandı.

PayPal kurucusu Nosek, bu soruya şu ifadeler ile yanıt verdi:

“Birçok insan bunu bilmiyor ancak PayPal’ın yola çıkış amacı, paraların değerini düşüren devletlerden ve yozlaşmış banka kartellerinden soyutlanmış, dünya çapında kullanılabilecek dijital bir para birimi yaratmaktı.”

Şirketin bu amacına ulaşamamasına rağmen ekonomik açıdan çok güçlü bir oluşum yaratmayı başardığını dile getiren Nosek, çarpıcı sözlerine devam etti:

“PayPal yola çıktığı ilk amacına ulaşamadı ve çok merkezi bir sisteme adapte olmak zorunda kaldı. Visa, Mastercard ve SWIFT gibi devasa finansal kuruluşlara bağımlı olmaktan kaçamadık.”

PayPal’ın bu kuruluşları mutlu edebilmek için ne gerekiyorsa yapmak zorunda olduğunu ekleyen Nosek, nasıl oynamamız gerektiğini öğrendik dedi.

PayPal kurucusu biraz pişman gibi

Luke Nosek

Luke Nosek aynı zamanda SpaceX şirketinin yönetim kurulu üyesi ve PayPal kurucularından Elon Musk’ın da iyi bir arkadaşı. Nosek, arkadaşı Musk ile birlikte merkezsizleştirilmiş kripto para konseptine yakın bir şey geliştirecek zamanları olmamasından pişmanlık duyduğunu dile getirdi. Bunun nedeninin ise ürünün en kısa zamanda piyasaya sürülmesi için yatırımcılar tarafından yapılan baskı olduğunu söyledi.

Sözlerine Bitcoin (BTC) ve Ethereum’a (ETH) ürünlerini olması gerekenden erken piyasaya sürmedikleri için minnettar olduğunu ifade ederek son veren Nosek, bu kuruluşların da PayPal’ın yatırımcılarından yaşadığı gibi bir baskı yaşamamasını diledi.

2018’in üçüncü çeyreğinde kullanıcı sayısında 254 milyonu aşan PayPal ise çalışanlarına Blockchain tabanlı bir ödül sistemi geliştirdi. Yenilikçi programlara veya fikirlere katkı sağlayan çalışanlara, PayPal tarafından şirket içinde kullanımı mümkün olan 100 “deneyim puanı” ile değiştirilebilecek kripto para birimleri veriliyor.

, , , ,

Bir Cevap Yazın