Nouriel Roubini: “Blockchain, Bir Excel Sayfasından Daha İyi Değil”

Ünlü kripto para eleştirmeni Nouriel Roubini, bir panel sırasında Blockchain’in Excel tablosundan daha iyi olmadığını belirtti.

Roubini ayrıca 2008 mali krizini önceden tahmin ettiği için Dr. Doom olarak da biliniyor.

Davos’taki Blockchain Ekonomik Forumu’ndaki bir panelde konuşan Roubini, Blockchain’i şimdiye kadarki en fazla kullanılan teknoloji olarak tanımladı. Roubini konuşmasında Bitcoin ve diğer kripto paraların tüm balonların annesi olduğunu belirtti. Ayrıca konuşma sırasında Blockchain ve kripto paraların finansal teknoloji ve özel dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) ile ilgisi olmadığını da söyledi.

Roubini’ye göre, özel DLT, hem güvenilir hem de merkezi olmadığından dolayı süslü bir veritabanından başka bir şey değil. Ayrıca DLT gibi, merkez bankası kripto paralarının da (CBDC’ler) Blockchain ve kripto para ile ilgisi olmadığını belirtti.
Nouriel, CBDC’leri, yalnızca bankalara ulaşmak yerine, merkez bankası kayıtları ile her bireye erişimi genişletmenin bir yolu olarak görüyor.

Ayrıca, Roubini, CBDC’lerin kripto paralara hakim olacağı ve bankacılığın radikal yollarla değişeceği fikrini dile getirdi. Roubini, finansal teknolojilerin para finansmanını değiştireceğini ve bu sayede fiziki paranın ortadan kalkacağını öngörürken, bu değişimde Blockchain ve kripto paraların rol oynamayacağı kanısında.

Nouriel ayrıca her şeyin bir tokeni olmasını eleştirdi ve bu durumun takasa dönüşten başka bir şey olmadığını belirtti. Ayrıca, ünlü Çakmaktaşlar karikatüründeki karakterlerin, deniz kabuğu olan bir para birimi bulduğunu; tokenlerin ise bundan daha kötü olduğunu savundu.

Gizlilik hakkında konuşan Nouriel, hiçbir hükümetin veya düzenleyicinin Monero gibi anonim merkezli kripto para kullanımına izin vermeyeceğini belirtti. Geçtiğimiz Haziran ayında, Japon Kripto Para Borsalar Birliği (JVCEA), Zcash ve Monero gibi anonim odaklı Altcoin ticaretini yasaklamıştı.

Roubini’nin kripto para konusundaki olumsuz tutumu onun için yeni bir görüş değil. Geçtiğimiz Ekim ayında yaptığı röportajda, kendisine göre kripto paraların yüzde 99’unun sıfır değerinde olduğunu açıklamıştı.

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir