Nvidia, Kripto Para Madenciliğinin Çöküşünden Sonra Toparlanamadı

Kripto madenciliğindeki kar edebilirlik oranının sert bir şekilde düşmesi, Tayvan merkezli Nvidia gibi ekran kartı üreticilerini olumsuz etkiledi. Firma, 2018 yılının son çeyreğinde hisse fiyatlarını yüzde 54 azaltarak, mevcut hisselerinin büyük bir çoğunluğunu satmak zorunda kaldı. CNBC’nin 21 Aralık tarihli haberine göre, bu durum şirketi S&P 500 listesinin performansı en düşük firması yaptı.

Yapay zeka (AI) ve kripto para birimi madenciliğine olan talepten ötürü ekran kartı satışları patlamıştı. Bu patlamayla beraber, 2016 yılından 2018 yılının Eylül ayına kadar olan süreçte, firmanın piyasa değeri 14 milyar dolardan 175 milyar dolara çıkmıştı. Nvidia, Mayıs ayında yayınladığı ikinci çeyrek tahminlerinde, kripto para birimi madenciliği kaynaklı satış beklentisinin, üçte iki oranında düştüğünü belirtmişti.

Nvidia, üçüncü çeyrek tahminlerinde kripto para birimi madenciliğinin satışlarındaki etkisinin düşük olduğunun altını çizmişti. Üçüncü çeyreğin değerlendirme raporu Kasım ayında yayınlanmıştı. Bu raporda Blockchain sektörü kaynaklı ekran kartı satışlarının tamamen sona erdiği ifade edilmişti. Nvidia CEO’su Jensen Huang, kripto para birimlerindeki patlamanın kısa vadede ürün fiyatlarını uçurduğunu, bunun ileride düzeleceğini söylemişti.

Huang’a göre, Nvidia kripto para birimi madencilik sarhoşu olmuştu. Kripto para birimi madenciliği çılgınlığı, Nvidia ekran kartlarının fiyatlarını çok yukarıya taşıdı. Fiyat yükselmesi sonucunda talep kaybolunca da, müşterilerin beklediği fiyat seviyelerine yeterince hızlı inilemedi.

Kripto para birimi madenciliği kaynaklı satışlarının düşmesine ek olarak, şirket gelirleri yüzde 58 artmasına rağmen, Nvidia’nın veri merkezi bölümü de Wall Street’in beklentilerini karşılayamadı. Nvidia hisse fiyatları yüzde 4.09 düşerek günü 129.57 dolar ile kapattı.

Tek etkilenen Nvidia değil!

Hisse senetleri yıl boyunca çok kötü bir performans gösterdi. Nvidia ve AMD gibi büyük üreticileri takip eden The PHLX Semiconductor Index ise son üç ayda yüzde 20.37 düşüş yaşadı. Aynı süreç içerisinde AMD’nin hisse fiyatları ise yüzde 45.2 düşüş gösterdi.

Kripto para birimi madenciliğinin patlaması sonucunda ortaya çıkan ekran kartına doymuşluk, fiyatları da büyük oranda düşürdü. AMD’nin kripto para birimi madenciliğinde yaygın kullanıma sahip ekran kartı RX580 şuanda 179,99 dolara satılıyor. Bu fiyat ise ürünün zirveyi gördüğü rakam olan 550 dolardan yüzde 67 daha düşük. Bu haberin detaylarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Kar edilebilirlik oranlarının düşmesi, birçok kripto para birimi madencisini, işlerini bırakmaya zorlamıştı. Çin’deki bazı kripto para birimi madencileri, piyasadan çekilirken zararlarını karşılayabilmek için ekipmanlarını kiloyla satmaya başlamıştı. Yerel kaynaklarda yer alan haberlere göre, sektördeki gelirler artık elektrik ve diğer masrafları karşılamaya bile yetmemeye başlamıştı.

, , ,

Bir Cevap Yazın