Opera, Blockchain destekli Web 3.0 tarayıcısını piyasaya sürdü

Opera, kripto cüzdan entegrasyonlu, Ethereum’u ve merkezi olmayan uygulamaları destekleyen Android Web 3.0 tarayıcısını duyurdu. Kripto para piyasasında yer alan bir habere göre tarayıcının lansmanı, 13 Aralık’ta Londra’da gerçekleşen Hard Fork Decentralized etkinliğinde yapıldı.

Opera Crypto’nun ürün müdürü Charles Hamel, yeni teknolojinin, kripto para birimlerinin online kullanılmasında ve uygulamalar yoluyla Web 3.0’e erişmede oluşan anlaşmazlıkları ortadan kaldırmayı amaçladığını ifade etti. Hamel, yeni ürünün, gelişmekte olan teknolojileri daha yaygın hale getirmek için bir fırsat olduğunu belirtti.

Hamel, Opera’nın Ethereum ve Ethereum Web3 uygulamasını desteklemesinin arkasındaki nedeni, protokolün merkezi olmayan uygulamaların üretilmesinde en büyük geliştirici topluluğuna sahip olduğu algısı olarak açıkladı.

Opera’nın tarayıcılardan sorumlu başkan yardımcısı Krystian Kolondra, girişimin hedefinin, kripto para birimlerinin spekülasyon ve yatırım aracı olarak kullanılmasından ziyade kullanıcıların günlük yaşamlarında ödemeler ve işlemler için kullanabilmesi olduğunu belirtti. Hamel ise konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Opera, tüm tarayıcıların mutlaka web üzerinde yeni iş modellerinin ortaya çıkmasını sağlayacak bir tür cüzdanı kendilerine entegre edeceğine inanıyor.”

Opera ilk olarak, Temmuz ayında Android için beta sürümüne mobil bir kripto cüzdan entegre etmişti. Ardından, masaüstü tarayıcısı için de bir kripto cüzdanı entegre edeceğini duyurmuştu. Eylül ayında şirket, entegre bir cüzdan içeren, Web 3.0 ve merkezi olmayan uygulama işlevselliği olan Android Labs beta sürümü yayınlamıştı.

Web 3.0, başlangıçta anlamsal ağ ile ilgili bir terim olarak kullanılmaktaydı. Ancak zamanla daha akıllı, daha özgür ve daha yayılmış bir interneti tarif etmek için kullanıldı. Günümüzde ise Web 3.0 Blockchain, merkezi olmayan uygulamalar ve kripto para birimleri kullanımını da içermeye başladı.

Opera Eylül ayında, olası Blockchain uygulamalarını araştırmak için Blockchain danışmanı ve finansal hizmetler firması Ledger Capital ile ortaklık kurmuştu.

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir