Pakistan Mali Suçlarla Mücadele İçin Yeni Kripto Para Yönetmeliği Çıkardı

Pakistan, kripto para birimleri kullanılarak işlenen mali suçlarla mücadelede ilerleme kaydetmek için yeni adımlar atıyor. Geçen yıl Nisan ayında Bitcoin ticaretini tamamen yasaklayan ülke, şimdilerde kara para aklama ve terör finansmanı gibi yasa dışı faaliyetleri engellemenin yollarını arıyor. Bu amaçla, ülkedeki kripto para kuruluşları için yeni bir lisans yönetmeliği belirlendi.

Yeni yönetmelik, 8 Nisan Pazartesi günü Pakistan Devlet Bankası’nda düzenlenecek olan bir protokolde tanıtılacak. Protokol, Maliye Bakanı Asad Umar ve Pakistan Devlet Bankası Genel Müdürü Tariq Bajwa’nın katılımıyla gerçekleşecek.

Mali suçlarla mücadelede farklı çözüm önerileri sunan yönetmelik, kripto para birimlerine de ülke çapında bir düzenleme getirecek.

Pakistan’ın Eylem Planı Yetersiz

Kara paranın aklanmasının önlenmesine ilişkin uluslararası bir denetleme organı olan Mali Çalışma Grubu FATF (Finance Action Task Force), Pakistan’ın mali suçlarla mücadeleye yönelik eylem planını yetersiz buluyor. Bu gerçek Şubat ayında FATF tarafından yapılan bir açıklamada:

“Pakistan, Mayıs 2019’a kadar eylem planındaki eksikleri tamamlamalı.” şeklinde ifade edilmişti.

Kaynaklara göre, ülkedeki yeni kripto para düzenlemeleri FATF’ın bu talebi doğrultusunda gerçekleşti.

Geçtiğimiz hafta da Pakistan’ın Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu, kripto paraları yasa dışı faaliyetlerde kullanmakla suçlanan 9 şirkete karşı harekete geçtiğini bildirdi:

“Yüksek kâr vaatleri ve manipülasyonlar, masum insanların yüklü miktarda para kaybetmelerine neden olabiliyor. Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu tarafından lisanslı oldukları halde yasa dışı faaliyetlerde bulunan bu şirketlere yönelik gerekli yaptırımı uygulayacağız.”

, , , ,

Şebnem Topçuoğulları Hakkında

View all posts by Şebnem Topçuoğulları →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir