PAX Stablecoin transfer hacminde 5 trilyon Doları ilk üç ayında aştı!

Paxos Standard, Amerikan Doları’na sabitlenen ve stablecoin (değeri sabitlenmiş kripto para birimi) öncü bir şirkettir. 13 Aralık’ta yaptıkları bir bildiriyle PAX’taki transferlerin toplam hacminin 5 trilyon Doları aştığını açıkladılar.

Ethereum (ETH) blok zinciri merkezli ve birebir oranında Amerikan Dolarına sabitlenen PAX, Eylül ayında New York Finansal Hizmetler Departmanı’ndan uygulanabilirliğini tescil ettirmişti.

Paxos’a göre para birimleri bugüne kadar $5,245,958,124.65 değerinde transfer işlemi gördü. Piyasa değeri 159.5 milyon Dolar olan şirket bu miktarın 136 milyon Dolar’ını kasasına koydu.

Ayrıca Paxos para birimini piyasaya sürdüğünden beri aylık olarak dolar depozitlerini FDIC (Ulusal Mevduat Sigorta Kurumu) tescilli Amerikan bankalarında bulundurduklarını tasdikletiyor.

Pax kendilerinin “günlük transfer hacminde en yakın rakiplerine üç kat fark atarak en yaygın ikinci stablecoin şirketi” olduğunu iddia ediyor. Yasal dayanağı olan ve yeni kurulan diğer stablecoin şirketlerine göre gerçekten iyi bir çizgide olduklarını söylemek mümkün.

PAX’ın piyasaya atıldığı gün ikiz Winklevoss kardeşler de New York onaylı, dolara sabitlenmiş ve ECR-20 ile uyumlu stablecoin Gemini Dollar’ı (GUSD) piyasaya sürmüşlerdi. OKEx’teki market değerlerine oranla Ekim ayında piyasada en çok kripto para ticareti yapılan şirketler PAX, GUSD, TrueUSD (TUSD) ve USD Coin (USDC) oldu.

Paxos’un açıklamaları Diar’ın 10 Aralık tarihli haberini doğruluyor: “Stablecoin filizleniyor”. Yukarıdaki dört büyük şirkette de üç aylık periyotta zincir üzerinde gerçekleşen aktarımların hacmi 5 trilyon Dolar sınırını aştı. Kasım ayında ise zincir üzerindeki aktarımlar Eylül’e göre yüzde 1,032 arttı.

Stalwart şirketinin sahip olduğu Tether (USDT) ise en yüksek piyasa değeri olan stablecoin olma ünvanını koruyor (1.8 trilyon Dolar). Güncel olarak CoinMarketCap’te ise beşinci en geniş hacme sahip kripto para birimi durumunda.

, ,

Bir Cevap Yazın