Perakende Devi, Blockchain Teknolojisi Kullanacak!

Fransız perakende devi Carrefour, 1 Mart’ta yayınlanan bir basın açıklamasına göre, süt izleme teknolojisi geliştirmek için Blockchain altyapısı kullanacağını açıkladı.

Mart ayından itibaren perakende devi, Blockchain teknolojisi ile çalışan Carrefour Kalite Hattı (CQL) mikro filtreli tam yağlı sütleri aşamalı olarak piyasaya sürüyor. CQL, çiftçilerden mağaza raflarına kadar tüketicilere tüm tedarik zinciri boyunca ürün izlenebilirliğini garanti etmek amacıyla lanse edildi.

CQL ile tüketiciler, süt toplanan çiftçilerin GPS koordinatlarını görebilecek, sütün ne zaman toplandığı ve paketlendiği hakkında bilgi alabilecek ve ürün hattında yer alan çeşitli paydaşlar hakkında bilgi sahibi olacaklar.

Carrefour’un söz konusu Blockchain uygulaması ilk değil. Kasım 2018’de, Carrefour, İspanya’da “Calidad y Origen” olarak adlandırılan ve Hyperledger tarafından desteklenen bir gıda izleme çözümü başlatmıştı. Bu kapsamda, serbest dolaşan tavuklar Blockchain uygulamaları ile izlenmişti.

Nestle, Dole Food ve Golden State Foods gibi gıda üreticileri de IBM’in Blockchain tabanlı gıda takip ağı Food Trus’a katılmıştı.

2018 yılının sonlarında, başka bir Fransız perakende şirketi olan Auchan, 18 aylık bir TE-FOOD’ün Vietnam’daki Blockchain uygulaması testinden sonra TE-FOOD’ün FoodChain çözümünü beş ülkeye daha genişletmişti. Seçilen ürün kategorilerinin takibi için perakende izleme sistemine olanak sağlayan Blockchain ürünü Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz ve Senegal’de kullanıma sunulmuştu.

,

Bir Cevap Yazın