Porsche ve BBVA’dan Blockchain tabanlı kredi anlaşması

Finansal haber sitesi Finextra’nın 14 Aralık tarihli haberine göre,
Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) ile Porsche Holding ile Blockchain teknolojisini kullanmak üzere anlaştı. Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), İspanya’nın en büyük ikinci bankası konumunda bulunuyor. Porsche Holding ise Avrupa’nın en büyük otomobil distribütörü konumunda bulunuyor. Anlaşma 150 milyon euroluk bir kredi anlaşmasını kapsıyor.

Bu işlem BBVA’nın İspanyol olmayan bir müşteri ile imzaladığı ilk Blockchain tabanlı kredi anlaşması. Banka bugüne kadar, İspanyol kurumsal müşterileri ile Blockchain tabanlı birkaç kredi anlaşması yapmıştı. Kasım ayında, İspanyol ulusal elektrik şebekesi işletmecisi Red Eléctrica de España (REE) için 150 milyon dolarlık bir sendikasyon kredisi imzalamıştı. BBVA ayrıca, İspanyol mühendislik firması ACS ile Blockchain tabanlı 100 milyon euro tutarında uzun vadeli bir kurumsal kredi anlaşması da imzalamıştı.

Finextra, söz konusu anlaşmada, BBVA’nın önceki Blockchain tabanlı kredi işlemlerinde kullandığı özel ve toplu Blockchain teknolojisi ile aynı teknolojinin kullanıldığını bildiriyor.

Habere göre, REE kredisi, üç fonlama bankasının (BBVA, BNP Paribas ve MUFG) katılımı ile özel bir Hyperledger tabanlı ağ üzerinden gerçekleştirildi.

BBVA CIB başkanı Frank Hoefnagels, satın alma finansmanı işlemlerinde, hızın özünün Blockchain’in şu özelliği ile alakalı olduğunu ifade etti:

“Bu işlem, Blockchain teknolojisini müşterilerimizle etkileşimlerinde pratikte anlamlı bir hale getirmekle ilgilidir. Amacımız, süreçleri basitleştirerek ve yürütme hızını artırarak müşterilerin deneyimini daha iyi hale getirmektir.”

BBVA, Nisan ayında, Blockchain kullanarak tüm kredi sürecini yürüten ilk küresel banka olduğunu iddia etmişti. 

Blockchain’in kredilendirme konusundaki etkinliğinin bilinirliği de artmaya devam ediyor. Ekim ayında, İngiltere merkezli banka Natwest, sendikasyon kredileri piyasasında kullanılmak üzere R3 Corda teknolojisine dayalı yeni bir Blockchain platformunu entegre edeceğini duyurmuştu.

Porsche ise, bu yıl Şubat ayında araçlarına yönelik bir Blockchain uygulamasını test etmeye başlamıştı. Porsche, otomobilde Blockchain uygulayan ve başarılı bir şekilde test eden ilk otomobil üreticisi olduğunu iddia etmişti.

, , ,

Bir Cevap Yazın