QuadrigaCx’de, Kurucunun Ölümünden Sonra 145 Milyon Dolar Kayboldu

Kanadalı günlük gazete The Globe and Mail’in haberine göre, kripto para değişim platformu QuadrigaCX şirketinin kurucusu Gerry Cotten’in ani ölümünün ardından, şirkette 190 milyon Kanada doları (145 milyon USD) değerinde dijital varlık kayboldu.

Nova Scotia üst mahkemesindeki belgelere göre Cotten’in vefatından beri yeri bulunamayan ve erişim sağlanamayan bu kaynaklar, şirkette bir likidite krizine neden oldu. QuadrigaCX şirketi, Şirketlerin Kreditörler Uyarlaması Yasası (CCAA) kapsamında 1 Şubat tarihinde kreditör korumasına başvurdu.

Değişim platformu, nakit olarak yalnızca 375,000 Kanada dolara (286,000 USD) sahipken kullanıcılarına 260 milyon Kanada doları (198,435,000 USD) borcu bulunuyor.

QuadrigaCX kurucusu merhum Gerry Cotten

Kripto varlıklara erişim sadece Cotten’deydi

QuadrigaCX şirketi, hack veya hırsızlık şüphesine önlem olarak kripto varlıklarının çoğunu dijital güvenlik anahtarları ile korunan soğuk cüzdan adı verilen offline depolama sistemlerinde muhafaza ediyor. Bu cüzdanlar ve onlarla etkileşime geçen anahtarlara erişim sağlayabilen tek kişi Cotten idi. Şirket ise onun ölümünden beri bunlara erişim sağlayabilmek için çalışıyor.

Ernst & Young tarafından paylaşılan bir rapora göre ise Quadriga ya bu soğuk cüzdanlara erişim sağlayamıyor ya da erişim sağladı ancak cüzdanlarda çok küçük miktarlarda kripto para olduğunu fark etti. Big Four denetleme firması Ernst & Young, bağımsız bir üçüncü parti kuruluşu olarak olayı incelemesi için atandı.

Gerry Cotten’in eşi Jennifer Robertson da çok zor durumda

The Globe and Mail tarafından paylaşılan habere göre, Cotten işlerini genellikle evdeki kişisel bilgisayarından yapıyordu. Bu bilgisayar ise şifreleme sistemleri ile güçlü bir şekilde korunuyor. Cotten’in eşi Jennifer Robertson, emniyete verdiği yazılı ifadesinde şu sözlere yer verdi:

“Şifreyi veya geri kurtarma kodunu bilmiyorum. Tekrar tekrar her yerde çok detaylı bir şekilde arasam da bunların not alındığı herhangi bir şey bulamadım.”

QuadrigaCX kurucusu Cotten’in eşi Jenniffer Robertson’ın, kocasının bilgisayarlarına erişim sağlayabilmek için siber güvenlik uzmanları kiraladığı bile düşünülüyor.

Haberi yapan gazeteye konuşan diğer kripto para değişim platformları yetkilileri, platformun kaynaklarına tek bir erişimin olmasının çok olağan bir şey olmadığını belirtti. Yetkililer, bu durumun Cotten’i kaçırılmaya veya haraca bağlanmaya açık bir konuma getirebileceğini dile getirdiler. Vancouver merkezli Einstein Exchange şirketi CEO’su Michael Gokturk ise konu hakkında şu yorumda bulundu:

“Cebinde daima milyonlarca dolar değerinde nakit taşımanın bedeli malesef budur.”

QuadrigaCX platformunun kullanıcıları ise şirket ile Kanadalı büyük bir banka arasında süren yasal savaştan ötürü sahip oldukları kripto varlıkları nakite çeviremiyorlar. Bazı kullanıcılar bu durumu Twitter ve Reddit’e taşıyarak Cotten’in ölümüne kanıt olarak bir belge veya ölüm ilanı görmek istiyor.

Robertson, yazılı ifadesinde kendi can güvenliği ile ilgili endişelerine de şu sözler ile yer vermiş:

“Bana gelen tehditler de var. Facebook Messenger üzerinden bana ve bende arkadaş olarak eklenmiş olan herkese korkunç mesajlar gönderiliyor, yorumlar yapılıyor.”

Haberde yer verilen bilgilere göre, Robertson, kreditör koruması önergesi için gerekli masrafları kendisi karşılamış ve ön duruşma tarihi olarak 5 Şubat belirlenmiş.

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir