QuadrigaCX’in Yasal Temsilcileri Mağdur Kullanıcılar Komitesi Kurdu

Miller Thomson ve Cox & Palmer hukuk firmaları, Kanadalı büyük kripto para borsası QuadrigaCX’in mağdur müşterilerini temsilen yeni bir komite atandı. Bu gelişme, 19 Martta mahkeme kararıyla kamuoyuna duyuruldu.

Davada Miller Thomson, şu an kepenkleri indirmiş olan QuadrigaCX’in kurucu ortağı Gerald Cotten’in  geçtiğimiz Aralık ayındaki ani ölümünün ardından kapatılan ticaret platformu nedeniyle zarar eden yedi kullanıcının oluşturduğu Mağdur Kullanıcılar Komitesi’ni kurduğunu açıkladı.

QuadrigaCX’in Kullanıcılarına Dev Borcu

QuadraCX Borsası, kripto para cüzdanlarının anahtarlarına erişimi olan tek kişi Gerald Cotten olduğundan, soğuk cüzdanlara erişim sağlanamadığını bildirdi.  Erişilemediği iddia edilen ve borsa varlıklarının büyük çoğunluğu kayda geçirilmiş olan QuadrigaCX, yaklaşık 115.000 kullanıcıya 198.4 milyon doların üzerinde borçlu bulunuyor.

Yeni oluşturulan bu komite, QuadrigaCX aleyhindeki mahkeme işlemlerinde avukatlık firmalarının tüm mağdur kullanıcıları temsil etmesi amacıyla kuruldu. Komite, bu amaç doğrultusunda, gerektiği durumlarda Mağdurlar Komitesi ve Temsilci Konseyi’ne mali müşavir, uzman ve danışman atayabilecek.

Komite üyeleri arasında, çeşitli uzmanlık alanlarına sahip bazı önemli endüstri aktörleri de yer alıyor.

Temsilci Konseyi’nin Görevleri

Miller Thomson ve Cox & Palmer hukuk firmaları, Şubat ayında Nova Scotia Yüksek Mahkemesi Yargıcı Michael Wood’un kararıyla QuadrigaCX’in yasal temsilcileri olarak atandı. Temsilci konseyinin “kullanıcılarla iletişimin sağlanması, kullanıcı haklarının savunulması ve  kullanıcı gizliliğinin korunması” gibi görevleri bulunuyor.

QuadrigaCX’in kurucu ortağı Michael Patrynin  geçmişte çok sayıda suça karıştığı biliniyor. Patryn, Cotten ile aralarında yaşanan bir anlaşmazlık sebebiyle 2016’dan bu yana şirket faaliyetlerinde aktif olarak yer almamasına rağmen, kendisi ve ortağı Lovie Horner hala QuadrigaCX’in en büyük iki hissedarı durumunda.

, ,

Şebnem Topçuoğulları Hakkında

View all posts by Şebnem Topçuoğulları →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir