Ripple Nedir? Ripple Hakkında Her Şey!

Ripple hakkında bilmemiz gerek ilk şey, Ripple’ın hem bir platform hem de bir kripto para olduğudur. Ripple platformu hızlı ve ucuz aktarımlar yapmayı mümkün kılan açık kaynaklı bir protokoldür.

Bitcoin’in basit bir ödeme aktarım makinesi olmak istememesinin aksine, Ripple kesinlikle dünya çapındaki bütün aktarımları gerçekleştirebilmeyi hedefliyor. Kulağa çok hırslı bir istek gibi geliyor ama kim bilir? Belki de döviz ticareti platformları tıpkı Blockbuster gibi birkaç yıl içerisinde yok olacak.

Ripple Platformu kendi kripto para birimine (XRP) sahip ancak kullanıcılarının RippleNet üzerinden kendi kripto paralarını oluşturmalarına da olanak sağlıyor.

RippleNet nedir?

RippleNet, kurumsal ödeme ve aktarım sağlayıcı, bankalar ve para hizmetleri veren şirketler tarafından Ripple kaynaklı çözümler kullanarak dünya çapında kesintisiz para aktarımı sağlayan bir ağdır.

Şöyle bir örnek ile başlayalım. Ankara’da yaşayan Mehmet Bey’in ihtiyaç duymadığı bir çikolata kutusu var diyelim. Mehmet Bey sıkı bir Ankaragücü taraftarı ve maçları izlemeyi çok seviyor ancak sıradaki maç için bileti yok. Bursa’da yaşayan Selin Hanım’ın ise koleksiyonerlerin ilgisini çekebilecek çok nadir bir posta pulu var. Selin Hanım bir kutu çikolata karşılığında posta pulunu takas etmeyi düşünebilir. Son karakterimiz de İzmir’de yaşayan Buğra Bey olsun. Buğra Bey’in bir pul koleksiyonu var ve yeni parçalar arıyor. Kendisi aynı zamanda sıradaki Ankaragücü maçı için bir bilete sahip.

Mevcut sistemde bu üç kişinin ve ellerindeki ürünleri için birbirlerini bulması imkansız. Ancak Ripple dünyasında Mehmet Bey şunu diyebilir:

“Selam, bir kutu çikolatam var ve sıradaki Ankaragücü maçına bilet istiyorum.”

Mehmet Bey, Ripple dünyasında bunu dedikten sonra sistem bu ticaretin gerçekleşebilmesi için en hızlı ve ucuz kombinasyonları tarar, ardından da bu üç kişiyi sistem üzerinden birbiriyle buluşturarak ticaret yapmalarına izin verir.

Bunların yanısıra, Ripple’ın platformu herhangi bir ödeme için Bitcoin dahil herhangi bir para biriminden 0.00001 dolar değerinde komisyon alır. Evet, gerçekten bu kadar sıfır var ve bu rakam doğru. Aktarımların ücretsiz olmamasının tek nedeni sistemi DDos saldırılarından koruyabilmek.

XRP nedir?

XRP, Ripple Network üzerindeki değer aktarımlarını temsil etmek için kullanılan bir kripto paradır. XRP’nin asıl amacı kripto paralar ile itibari para birimlerinin ticaretinde arabuluculuk yapabilmesidir. XRP’yi en iyi tanımlayan kelime ‘joker’ olsa gerek. Batman’in düşmanı olan değil, iskambilde herhangi bir kartın yerine kullanılabilen kart olan. Mesela dolardan avroya döviz değişimi yapmak isterseniz, Ripple sizin için önce dolar sonra avro olabilir. Bu şekilde aradaki komisyonu azaltmak için dolardan dolara veya avrodan avroya ticaret yapmış olursunuz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Ripple’daki aktarım bedeli veya kesintisi yalnızca 0.00001 dolar.

İlginç bir dipnot: aktarımdan kesilen 0.00001 dolar, platformdan silinir ve geri getirilemez. Bu şekilde her para aktarımında Ripple dünyası 0.00001 fakirleşir. Bunun nedeni ise spammer attack adı verilen çok fazla mesaj/aktarım bilgisi göndererek yapılan saldırıları engellemektir.

Ripple’ın (XRP) oluşturucuları kimlerdir?

Protokol ilk olarak çalışan bir prototip şeklinde 2004’te oluşturulmuştur.

Ancak Ripple’ın gerçek tarihi 2013 yılında başlıyor. 2013 yılında, EDonkey ağının oluşturucusu Jed McCaleb, bütün dünyadan üst düzey yatırımcıları Ripple Labs’e yatırım yapmaya davet etmişti.

Ripple Labs kurucuları kimlerdir?

Chris Larsen

Chris Larsen

Chris Larsen melek yatırımcı diyebileceğimiz bir insan. Kendisi ünlü bir iş adamı, gizlilik aktivisti aynı zamanda da kripto para piyasasının en zengin insanı olarak tanınıyor. Onu bugünkü ününe kavuşturan şey ise 1996 yılında online ev kredisi veren firma E-loan ile başlayarak finansal hizmet veren birçok kuruluşa yaptığı yatırımlarıdır.

Jed McCaleb

Jed McCaleb

Jed McCaleb kendisini ispat etmiş bir programcı ve girişimcidir. Kripto para dünyasında birçok şirketin kurucularındandır. Bu şirketlerden bazıları ise Ripple, Stellar, eDonkey, Overnet ve en iyi zamanlarında dünya çapındaki Bitcoin aktarımlarının yüzde 70’ini gerçekleştiren kripto para değişim platformu Mt.Gox (kendi hisselerini hala tutuyor ve şirket meşhur hack saldırısından uzun zaman önce yeniden kodlanmıştı).

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir