Romanya merkezli kripto para borsası Coinflux’un CEO’su tutuklandı

Mediafax gazetesinin 13 Aralık tarihli haberine göre, Romanya merkezli kripto para borsası Coinflux’un CEO’su ABD’nin talebi ile dolandırıcılık, organize suç ve kara para aklama suçundan tutuklandı.  Coinflux, gelişmelerin ardından tüm kripto para işlemlerini durdurdu.

2015 yılında Romanya’nın Cluj kentinde kurulan Coinflux, 200 milyon eurodan fazla Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Ripple işlem hacmine sahip.

Coinflux’un CEO’su ve kurucusu Vlad Nistor’un, ABD savcılarının talebi üzerine Romanya’da tutuklandığı iddia edildi. Nistor, sahtekarlık, organize suç ve kara para aklamadan suçlanıyor. Nistor’un ABD’ye iade edilmesi konusu Bükreş Temyiz Mahkemesi tarafından bildirilecek.

Söz konusu tutuklamanın ardından, Coinflux, borsada tüm kripto para birimi değişim işlemlerini geçici olarak askıya aldı. Coinflux ayrıca şirketin banka hesaplarının dondurulduğunu belirten bir duyuru da yayınladı. Coinflux, devam eden soruşturmanın da platformun bazı bölümlerine erişimi kısıtladığını belirtiyor.

Romanya Maliye Bakanlığı 2018 Temmuz ayında kripto para birimi ihracını düzenleyen bir Acil Durum Yönetmeliği taslağı yayınlamıştı.  Taslağa göre, kripto para birimi ihraç etmek isteyen herhangi bir tüzel kişilik, en az 350.000 euro (395.000 dolar) tutarında bir sermayeye sahip olmalı ve üyeleri Romanya Ulusal Bankası tarafından onaylanmalıdır.

Ülkedeki ilk Bitcoin ATM’si 2014 yılında ortaya çıkarken, Romanya makamlarının, kripto para birimleriyle ilgili genişletilmiş bir yorum yapması üç yıl kadar sürmüştü.

, ,

Bir Cevap Yazın