Rusya, kripto para yasa tasarısını revize etmeyecek

Rusya’nın başbakan yardımcısı Maxim Akimov, Rusya’nın, taslak halindeki kripto para yasa tasarısında herhangi bir değişiklik yapmayı planlamadığını açıkladı. Söz konusu açıklama, finans ve emtia piyasaları konusunda uzmanlaşmış Rus bilgi ajansı Finmarket tarafından 11 Aralık’ta servis edildi.

Rusya Parlamentosu tarafından Mayıs ayında onaylanan Dijital Finansal Varlıklar Hakkında Kanun, ilk açıklanmasından bu yana Rusya hukuki çevrelerinde pek çok tartışmaya yol açtı. Kısa süre önce, kripto para piyasası ile ilgili tüm terimler dijital haklar olarak değiştirilmiş, kripto madenciliği terimi de tasarıdan çıkarılmıştı.

Ancak bu ayın başında konseyin ve Rus parlamentosunun başkanı Pavel Krasheninnikov, tasarının değişmesi gerektiği için ilk okuma aşamasına geri gönderildiğini ifade etmişti.

Finmarket’teki habere göre, başbakan yardımcısı, bu hafta taslak yasa tasarısında önemli değişiklikler olmayacağının da altını çizdi. Akimov açıklamasında ayrıca şu ifade kullandı:

“İlgili tüm taraflarla diyalog içindeyiz ve tartışıyoruz. Maliye Komitesi’nin ve Devlet Parlamento Medeni Hukuk Komitesi’nin ortaya çıkaracağı sonuca bağlıyız.”

Stablecoin ile ilgili yönetmelik oluşturma olasılığından da bahseden Akimov, bu tür bir yönetmeliğin, fon yaratma için standart mekanizmaları çoğaltabileceğini kaydetti. Akimov konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Tüm medeni hukukun alt üst edilmesine gerek yok. Bu araçlar mevcut sivil mevzuatlara çok dikkatli bir şekilde girmelidir.”

Kripto para piyasasında yer alan bir habere göre, geçen ay, Rusya’nın Finansal Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, kripto ruble ile ilgili açıklama yapmıştı. Aksakov, devlet destekli bir Stablecoin olan kripto rublenin, gerçek ruble ile aynı olacağını; gerçek rubleden tek farkının, kripto rublenin şifrelenmiş bir formda olacağını ifade etmişti.

, ,

Bir Cevap Yazın