Rusya, Offshorelar için Özel Kripto Para Yönetmeliği Hazırlıyor

Rusya’nın önde gelen haber ajansı TASS’in 1 Mart’ta yaptığı açıklamaya göre, offshoreların (Herhangi bir ülkede faaliyet gösteren fakat asıl merkezi o ülkenin dışında bulunan denizaşırı kurumlar) geliştirilmesiyle ilgili yeni tedbirler dijital varlıkları etkileyecek.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın, şirketlerin yasal olarak vergi ödemekten muaf olabileceği “Rus offshore” merkezlerinin geliştirilmesi için çalıştığı bildiriliyor. Bu merkezler aynı zamanda dijital varlıklar için özel bir düzenleme de içerecek.

Rusya’nın Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı İlya Torosov’un TASS’a dijital varlık özel düzenlemelerine kripto paraların da dahil olduğunu bildirildi. Torosov, düzenlemelerin zaman çerçevesi ile ilgili olarak şu anda bir yanıt vermeye hazır olmadığını ifade etti.

Şubat ayının sonunda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümete 1 Temmuz 2019 tarihine kadar kripto para düzenlemesini uygulama emri vermişti. Talimatlar, dijital finansal varlıklar için düzenleyici bir çerçeve içermesinin yanı sıra dijital teknolojilere dayalı daha fazla mali kaynağı çekmesi gerektiğini içeriyor.

Rusya Devlet Duması, Mart ayında yeni kripto para düzenlemelerini gözden geçirmeyi ve kabul etmeyi planlarken, eski Enerji Bakanı İgor Yusufov da petrol destekli bir şifreleme önerisinde bulunmuştu. Yusufov, enerji pazarında bir uzlaştırma sisteminin başlatılmasının döviz kurlarındaki dalgalanmalarla ilişkili maliyetleri azaltabileceğini belirtmişti.

Bu arada, Rusya Adalet Bakanı Alexander Konovalov, kripto para ile ilgili mevzuatı resmileştirmenin henüz erken olduğunu belirtmişti. Konovalov, hem Rus Anayasası’nda hem de mevcut mali sistem mevzuatında kripto para birimlerinin ödeme aracı olarak kullanılmasının yasaklandığını söylemişti.

, ,

Bir Cevap Yazın