Sahte Haber Sitesi, Yeni Zelanda Eski Başbakanını Kullanarak Bitcoin Reklamı Yaptı

Yeni Zelanda yerel medya kuruluşu Stuff, Yeni Zelanda eski başbakanı John Key’in fotoğrafını kullanarak kripto para birimleri hakkında sahte haberler yapan bir haber sitesini ifşa etti.

Sahte olduğu belirtilen haber sitesinde Bitoin (BTC) tanıtımı yapılırken “Crypto Revolt” (Kripto Para Birimi Başkaldırısı) isimli bir reklam kampanyası yürütülüyor. Söz konusu haber sitenin dolandırıcılık aracı olduğu şüphesi bulunuyor. Haber sitesindeki makale, Stuff gazetesinin haber sayfası görünümünde olup John Key ile bir röportaj yapıldığını ve eski başbaşanın Bitcoin ile ilgilendiğini belirtiyor.

Ayrıca sol üstte yer alması gereken Stuff logosu yerine NZ Times logosu bulunuyor ve sitedeki tüm köprü bağlantılar, kullanıcıyı Crypto Revolt sitesine yönlendiriyor. İnternet sitesinin şüphe uyandırıcı olduğu hatta hack saldırısına maruz kalmış olabileceğini dile getiriliyor.

Aralık 2018’de John Key, Bitcoin satın aldığı iddialarını reddetmişti. Key’in Bitcoin yatırımı yaptığını ilk duyuran kaynağın başka bir sahte haber sitesi olduğu ortaya çıkmıştı. Ancak bu durum sosyal medya üzerinde uzun süreli bir söylentiye neden olmuştu.

Yeni Zelanda polisi, Eylül ayında bir yatırımcının 213,000 dolar değerinde kripto parasını çaldırmasının ardından vatandaşları uyarmıştı. Yeni Zelanda Sermaye Piyasa Kurulu, Kasım ayında bahsi geçen internet sitelerini kara listeye eklemişti. Aralık ayında ise kripto para birimleriyle ilgili dolandırıcılık şüphesi uyandıran üç internet sitesi daha kara listeye eklenmişti.

, ,

Bir Cevap Yazın