SEAT, Blockchain Ürünleri Geliştirmek İçin Alastria Konsorsiyumu’na Katıldı

İspanyol otomobil üreticisi SEAT, Blockchain bazlı ürün geliştirmek amacıyla Alastria konsorsiyumuna katıldı.

1950 yılında kurulan SEAT, devlete ait bir sanayi şirketi ve İspanya’nın en büyük otomobil üreticisidir. SEAT’in cirosunun, 2017’de bir önceki yıla göre % 11,1 artarak 9.552 milyar avro (10.878 milyar dolar) ile rekor seviyeye ulaştığı bildirildi.

Son duyuruya göre, SEAT, 70’den fazla şirket ve kuruluştan oluşan ulusal bir ağın desteklediği çok sektörlü, yarı halka açık bir konsorsiyum olan Alastria’ya katıldı. Bunlar arasında bankalar BBVA ve Banco Santander, telekomünikasyon sağlayıcısı Telefónica, enerji şirketi Repsol ve profesyonel hizmetler şirketi Accenture gibi önemli şirketler yer alıyor. Konsorsiyumun amacı Blockchain teknolojisinin ilerlemesini ve geliştirilmesini teşvik etmek şeklindedir.

SEAT mevcut Blockchain süreçlerini iyileştirmeyi, optimize etmeyi ve tedarik zinciri yönetimini kolaylaştırmayı hedefleyerek, finans alanında Blockchain’in yararlarını test etmeyi planlıyor.

SEAT Başkanı Luca de Meo, Blockchain teknolojisinin gelecekte alacağı rol konusunda ikna olduğunu söyledi.

Bu arada SEAT ve Telefónica, SEAT’ın İspanya Martorell’de bulunan fabrikasının tedarik zinciri boyunca araç parçalarını izleyecek bir Blockchain ürünü üzerinde ortaklaşa çalışmaya başladılar.

Geçen ay, Amerikan otomobil imalat devi General Motors (GM), otonom araçlardan gelen verileri yönetmek için bir Blockchain patenti almıştı.

Eylül ayında, Alman otomobil üreticisi Porsche AG, önümüzdeki beş yıl içinde Blockchain ve yapay zeka (AI) odaklı yeni girişimlere yapacağı yatırımı arttırarak 176 milyon dolar seviyesine çıkaracağını açıklamıştı.

, ,

Bir Cevap Yazın