SEC Üyesi, Bitcoin ETF Başvurularından Birinin Sonunda Onaylanacağını Düşünüyor

Bir SEC üyesine göre, Bitcoin ETF denemelerinden birisi, en nihayetinde ABD meclisinden gerekli olan yasal izni alabilecek. Congressional Quarterly isimli politik yayınlar yapan dergiye ait olan ve Twitter’a sızdırılan önemli bir röportajda çarpıcı ifadeler yer almakta.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) tek demokrat partili üyesi olan Robert J. Jackson Jr. ’a göre, geçtiğimiz yılda yapılan ETF başvurularının reddedilmesinin ardından bu yıl içerisinde bu reddetme süreci nihayet sona erecek.

Röportajın sosyla medyaya sızdırılan kısmına göre Jackson Jr. nihayet belirttikleri standartlara uyan birilerinin çıkacağını düşünüyor.

2018 yılı içerisinde SEC tarafından birçok ETF başvurusu değerlendirmeye alınmış ancak başvurular ya reddedilmiş ya da erteleme kararına tabi tutulmuştu.

Başvuruları yapan operatörlerden biri olan VanEck, ürünleri hakkındaki endişeleri nedeniyle SEC ile çok uzun süren görüşmeler gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz ay, ABD hükümeti bu başvurunun incelemesini sona erdirmişti. Fakat bir hafta sonra yeniden başvuru yapıldı.

Geçmişteki başvurular hakkında konuşan Jackson, Tyler ve Cameron Winklevoss tarafından 2017’nin Mart ayında yapılan bir başvuruyu örnek göstererek piyasadaki tutumun değişmesinin altını çizdi.

SEC, Winklevoss ikizlerinin yaptığı Bitcoin ETF başvurusunu Mart ayında reddettiği zaman Bitcoin piyasaları sert bir dalgalanma yaşanmıştı. Bu dalgalanma zaman içerisinde azaldı.

O zamanlarda manipülasyon ve insanların zarar görebilme riskinin çok büyük olduğunu belirten Jackson, sözlerine piyasalardaki likidite sorunlarının çok ciddi olabildiğini ekleyerek devam etti.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyesi Hester M. Peirce ise Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF için Temmuz 2018’de yaptığı ikinci başvurunun reddedilmesini doğru bulmadığını, komisyonun bu kararıyla hata yaptığını düşündüğünü açıklamıştı.

SEC üyesi Hester M. Pierce

Kripto para destekçisi Andreas Antonopoulos dahil olmak üzere birçok taraf, Bitcoin ETF başvurularının kabul edilmesinin bir olur mu – olmaz mı sorusuna değil, ne zaman olur sorusuna tabi olması gerektiğini düşünüyor. Bazı kesimler ise ETF’lerin endüstriye sunabileceği faydalar konusunda şüpheci tutumunu koruyor.

, , ,

Bir Cevap Yazın